Gazeta Podatkowa nr 18 (1059) z dnia 3.03.2014
Świadczenie rehabilitacyjne dla emeryta
Od pięciu lat pobieram emeryturę, a od ponad roku dodatkowo dorabiam w ramach umowy o pracę. Jesienią ubiegłego roku przeciążyłem kręgosłup i od stycznia br. przebywam na zwolnieniu lekarskim. Czy jeśli będę wymagał dalszego leczenia, otrzymam świadczenie rehabilitacyjne? Słyszałem, że można je pobierać przez 12 miesięcy.
NIE. O ile zasiłek chorobowy przysługuje podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie albo obowiązkowo, o tyle prawo do świadczenia rehabilitacyjnego obwarowane zostało innym reżimem.
Podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego jest zaświadczenie lekarskie wystawione na odpowiednim w tym celu druku ZUS ZLA przez upoważnionego lekarza. O prawie do świadczenia rehabilitacyjnego decyduje lekarz orzecznik lub w II instancji komisja lekarska ZUS.
Ustawodawca wskazał, iż omawiane świadczenie przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie tej niezdolności. Może być ono wypłacone przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy. Tak wynika z art. 18 ust. 1-2 ustawy zasiłkowej.
Świadczenia rehabilitacyjnego ustawodawca nie przewidział jednak dla osób uprawnionych m.in. do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy (art. 18 ust. 7 ustawy zasiłkowej). Czytelnik jako pobierający emeryturę nie otrzyma więc świadczenia rehabilitacyjnego. Pracujący emeryt może otrzymać wyłącznie zasiłek chorobowy.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Inne zasiłki i świadczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|