Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 4 (358) z dnia 10.02.2014
Jak wypełnić zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu ZUS Rp-7?
Przygotowuję wniosek o emeryturę dla naszego pracownika. Mam kłopot z wypełnieniem druku ZUS Rp-7 - "Zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu". Proszę o wyjaśnienie, w których kolumnach tabeli powinienem umieścić poszczególne składniki wynagrodzenia?
Środkami dowodowymi potwierdzającymi wysokość wynagrodzenia, dochodu, przychodu oraz uposażenia przyjmowanego do ustalenia podstawy wymiaru świadczenia emerytalno-rentowego są przede wszystkim:
- zaświadczenia wystawione przez pracodawcę, prawnego następcę pracodawcy lub syndyka albo likwidatora,
- legitymacja ubezpieczeniowa,
- inny dokument, na podstawie którego można ustalić wysokość wynagrodzenia, dochodu, przychodu lub uposażenia.
W przypadku osób pozbawionych wolności lub tymczasowo aresztowanych środkiem dowodowym stwierdzającym wysokość wynagrodzenia za okres pracy wykonywanej podczas pozbawienia wolności jest zaświadczenie wystawione przez zakład karny lub areszt śledczy. Tak stanowi zapis § 21 ust. 1 i 2 obowiązującego od 23 listopada 2011 r. rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11 października 2011 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe (Dz. U. nr 237, poz. 1412), dalej rozporządzenia.
Wraz z wejściem w życie ww. rozporządzenia ZUS nie jest już zobowiązany do opracowania wzoru zaświadczenia potwierdzającego wysokość wynagrodzenia dla celów ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty, a tym samym stosowanie druku ZUS Rp-7 "Zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu" nie jest już obowiązkowe. Mimo to druk ten pozostaje w obiegu i jest często wykorzystywany przez pracodawców.
Pracodawca sporządzający zaświadczenie o zarobkach na druku ZUS Rp-7 powinien zwrócić uwagę, że do ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty przyjmuje się tylko te składniki wynagrodzenia w gotówce i w naturze, wypłacone pracownikowi w trakcie trwania stosunku pracy, od których istniał obowiązek opłacenia składek na ubezpieczenie społeczne lub ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Do podstawy wymiaru dolicza się również przysługujące w danym roku kalendarzowym m.in. kwoty wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego czy świadczenia rehabilitacyjnego.
Poszczególne składniki wynagrodzenia dolicza się do roku kalendarzowego, za który zostały wypłacone.
W sytuacji, gdy wynagrodzenie (wyrównanie) lub jego składniki, od których opłacono składki zostało wypłacone po upływie danego roku kalendarzowego należy doliczyć je do wynagrodzenia za rok, za który przysługują. Natomiast w przypadku, gdy nie można ustalić okresu za jaki przysługują, wówczas dolicza się je do roku, w którym nastąpiła wypłata.
Zaświadczenie ZUS Rp-7 zostało podzielone na dwie części. Pierwsza dotyczy przebiegu zatrudnienia pracownika, natomiast w drugiej pracodawca wykazuje wysokość osiągniętego wynagrodzenia, przychodu lub uposażenia. W pierwszej części druku należy podać dane osobowe pracownika, stanowisko oraz okres zatrudnienia, a ponadto wskazać okresy, w których pracownik w trakcie trwania całego zatrudnienia, przebywał na zasiłku chorobowym, opiekuńczym lub świadczeniu rehabilitacyjnym albo pobrał wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy, korzystał z urlopu bezpłatnego lub wychowawczego. W punkcie 3 zaświadczenia umieszczona jest tabela, w której należy podać wysokość osiągniętych przez pracownika wynagrodzeń w kolejnych latach kalendarzowych. Tabela składa się z kilku kolumn, w których należy wskazać następujące dane:
- kolumna 2 - łączną kwotę stałych składników wynagrodzenia m.in. wynagrodzenia zasadniczego, dodatku stażowego, funkcyjnego, za pracę wykonywaną w szkodliwych warunkach,
- kolumna 3 - łączną kwotę składników zmiennych lub uznaniowych m.in. premie regulaminowe, eksportowe, z zysku, wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych, "trzynastki" oraz rodzaj tego składnika,
- kolumna 4 - łączną kwotę innych wypłat m.in. rekompensat wypłaconych pracownikom obok wynagrodzenia lub zasiłku z ubezpieczenia społecznego, zasiłek macierzyński, o ile zostały opłacone od niego składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, ekwiwalent za urlop oraz rodzaj tego składnika,
- kolumna 5 - łączną kwotę stanowiącą równowartość świadczeń w naturze i ekwiwalentu za te świadczenia oraz rodzaj tego składnika,
- kolumna 6 - łączną kwotę świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłaconych zamiast wynagrodzenia m.in. wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy, zasiłek chorobowy, macierzyński, opiekuńczy, wyrównawczy, świadczenie rehabilitacyjne,
- kolumna 7 - łączną kwotę wszystkich składników wynagrodzenia.
Zwracamy uwagę! W przypadku, gdy nie wiadomo czy dany składnik podlega wliczeniu do podstawy wymiaru świadczenia należy wpisać go w punkcie 6 zaświadczenia podając kwotę, datę i tytuł wypłaty oraz okres jakiego dotyczy.
Umieszczenie składnika zmiennego w kolumnie 3 lub 4 nie jest błędem powodującym odrzucenie zaświadczenia przez ZUS.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Inne zasiłki i świadczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|