Gazeta Podatkowa nr 8 (1049) z dnia 27.01.2014
Okres pracy uprawniający do odprawy pośmiertnej
W dniu 8 stycznia 2014 r. zmarł pracownik zatrudniony w naszej firmie na podstawie umowy o pracę od 1 stycznia 2004 r. Czy do ustalenia wysokości odprawy pośmiertnej powinniśmy zaliczyć okres pracy w naszej firmie w ramach umowy zlecenia, przypadającej w terminie od 1 kwietnia 2000 r. do 31 grudnia 2003 r., czy tylko zatrudnienia na podstawie umowy o pracę?
Odprawa pośmiertna związana jest wyłącznie z faktem zatrudniania zmarłego pracownika w ramach stosunku pracy.
Prawo do odprawy pośmiertnej przysługuje rodzinie zmarłego pracownika w razie gdy jego śmierć nastąpiła w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby. Tak stanowi art. 93 § 1 K.p. Wysokość omawianej odprawy uzależniona jest od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
- jednomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat,
- trzymiesięczne wynagrodzenie, jeśli pracownik był zatrudniony co najmniej 10 lat,
- sześciomiesięczne wynagrodzenie, gdy pracownik był zatrudniony co najmniej 15 lat.
Do zakładowego stażu pracy, uwzględnianego przy ustalaniu prawa i wysokości odprawy pośmiertnej, wlicza się pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 231 K.p. Ponadto zalicza się okresy pracy w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika.
Okresów świadczenia pracy na podstawie umów prawa cywilnego nie wlicza się do stażu uprawniającego do odprawy pośmiertnej.
Jak wynika z pytania, pracownika przed śmiercią łączył z pracodawcą stosunek pracy. Jednak przed umową o pracę był zatrudniony u tego samego pracodawcy prawie przez 4 lata na podstawie umowy zlecenia. Zlecenie jest nawiązywane na mocy przepisów prawa cywilnego, a nie prawa pracy. Tego rodzaju praca nie ma charakteru pracowniczego, dlatego okres jej świadczenia nie podlega zaliczeniu do stażu pracy, od którego uzależnione są uprawnienia pracownicze. Pracodawca powinien więc przyjąć do wspomnianego stażu tylko okresy pracy w ramach umowy o pracę.
Należy dodać, że odprawa pośmiertna przysługuje:
- małżonkowi,
- innym członkom rodziny spełniającym warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z FUS.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Inne zasiłki i świadczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|