Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 25 (960) z dnia 1.09.2017
Wypłata zasiłku opiekuńczego dla opiekuna prawnego dziecka
Pracownica została ustanowiona przez sąd opiekunem prawnym 7-letniego dziecka swojej siostry. Obecnie złożyła wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego za 8 dni z tytułu sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem. Czy możemy wypłacać jej ten zasiłek, a jeśli tak, to przez jaki okres? Nadmieniamy, że we wspólnym gospodarstwie domowym nie ma innych członków rodziny mogących zapewnić opiekę dziecku.
Zasiłek opiekuńczy wypłaca się ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat. Tak stanowi art. 32 ust. 1 pkt 2 ustawy zasiłkowej.
Za dzieci, w rozumieniu ustawy zasiłkowej, uważa się dzieci własne ubezpieczonego lub jego małżonka oraz dzieci przysposobione, a także dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie.
Przepisy ustawy zasiłkowej nie wskazują wprost opiekuna prawnego dziecka, jako osoby uprawnionej do zasiłku opiekuńczego. Opiekę prawną ustanawia się dla małoletniego w przypadkach określonych przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2017 r. poz. 682), dalej: ustawy. Opiekę tę ustanawia sąd opiekuńczy, skoro tylko poweźmie wiadomość, że zachodzi prawny po temu powód (art. 145 § 2 ustawy). Opiekun sprawuje pieczę nad osobą i majątkiem pozostającego pod opieką, podlegając przy tym nadzorowi sądu opiekuńczego (art. 155 ustawy). Jest więc zobowiązany uzyskiwać zezwolenie sądu opiekuńczego we wszelkich ważniejszych sprawach, które dotyczą osoby lub majątku małoletniego. Do sprawowania opieki stosuje się odpowiednio przepisy o władzy rodzicielskiej, z zachowaniem określonych przepisów ustawy.
Obejmując opiekę, opiekun składa odpowiednie przyrzeczenie, po którego złożeniu sąd opiekuńczy wydaje zaświadczenie. Zaświadczenie to podlega zwrotowi po zwolnieniu opiekuna lub ustaniu opieki (art. 590 i 591 Kodeksu postępowania cywilnego).
Opiekun prawny może więc podejmować zobowiązania na rzecz dziecka oddanego mu pod opiekę prawną oraz występować w jego imieniu. Ma też obowiązek sprawowania opieki nad nim w okresie jego choroby.
Z powyższego wynika, że sprawowanie osobistej opieki nad chorym dzieckiem, którego opiekunem prawnym została ustanowiona pracownica, uprawnia ją do wypłaty zasiłku opiekuńczego na takich samych zasadach, jak nad dzieckiem przyjętym na wychowanie i utrzymanie. Okres, przez który w roku kalendarzowym przysługuje zasiłek opiekuńczy, nie może przekroczyć 60 dni. Limit ten obejmuje również dni sprawowania osobistej opieki nad własnymi dziećmi lub innymi chorymi członkami rodziny (art. 33 ustawy zasiłkowej).
W przypadku, o którym mowa w pytaniu, wnioskiem o wypłatę zasiłku opiekuńczego jest odpowiednie zaświadczenie lekarskie (ZUS ZLA lub e-ZLA) oraz wniosek pracownicy (druk ZUS Z-15). W dokumentacji zasiłkowej powinna też znaleźć się potwierdzona za zgodność z oryginałem kserokopia zaświadczenia sądu opiekuńczego ustanawiającego pracownicę opiekunem prawnym dziecka.
Wzór wniosku ZUS Z-15 dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl w dziale Zasiłki i świadczenia |
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Inne zasiłki i świadczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|