Gazeta Podatkowa nr 17 (1371) z dnia 27.02.2017
Zasiłek opiekuńczy na chore dziecko powyżej 14. roku życia
Razem z mężem wychowujemy dwójkę dzieci. Starszy syn jest chorowity, co powodowało, że często z mężem korzystaliśmy z zasiłku opiekuńczego. Pod koniec ubiegłego roku syn ukończył 14 lat. W styczniu br. korzystałam z płatnej opieki nad nim przez 5 dni. Pracodawca poinformował mnie, że z uwagi na wiek dziecka przysługuje mi jeszcze tylko 9 dni takiego świadczenia w ramach łącznego 14-dniowego limitu. Czy zasiłek za te 14 dni przysługuje każdemu z rodziców?
NIE. Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:
- dzieckiem, zdrowym do lat 8, ale tylko w sytuacjach przewidzianych przez ustawodawcę i chorym w wieku do ukończenia 14 lat oraz
- innym chorym członkiem rodziny.
Kwestie te reguluje art. 32 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2016 r. poz. 372 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową.
Dla celów ustalenia uprawnień do zasiłku opiekuńczego dziecko w wieku powyżej 14 lat oraz małżonka, rodziców, rodzica dziecka, ojczyma, macochę, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo zalicza się do innych członków rodziny - jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki (art. 32 ust. 2 ustawy zasiłkowej).
Zasiłek opiekuńczy należy do kategorii świadczeń krótkoterminowych i tak jak pozostałe świadczenia chorobowe przysługuje przez ustalony przez ustawodawcę czas - określony liczbą dni. Okres, za który omawiane świadczenie przysługuje dodatkowo uzależniony jest od tego, nad kim sprawowana jest opieka.
Przy ustalaniu prawa do zasiłku opiekuńczego dziecko, które ukończyło 14 lat, traktowane jest jako inny członek rodziny.
Sprawowanie opieki nad innym chorym członkiem rodziny, tj. m.in. nad dzieckiem w wieku powyżej 14 lat, uprawnia do zasiłku opiekuńczego przez okres nie dłuższy niż 14 dni w roku kalendarzowym. Przy czym z tytułu opieki nad dziećmi (zdrowymi i chorymi) oraz innymi członkami rodziny zasiłek opiekuńczy przysługuje łącznie za okres nie dłuższy niż 60 dni w roku kalendarzowym. Tak stanowi art. 33 ust. 2 ustawy zasiłkowej. Co więcej, limit ten jest niezależny od liczby osób uprawnionych do zasiłku opiekuńczego oraz bez względu na liczbę osób (dzieci i innych członków rodziny) wymagających opieki (art. 33 ust. 3 ustawy zasiłkowej).
Jeśli więc Czytelniczka korzysta z zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad synem, który ukończył 14 lat, to musi liczyć się z tym, że świadczenie takie przysługuje osobom uprawnionym, tj. przykładowo obojgu rodzicom, łącznie przez 14 dni w roku kalendarzowym oraz łącznie przez 60 dni w danym roku kalendarzowym, gdy opieka sprawowana jest nad dzieckiem, które nie ukończyło 14 lat.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Inne zasiłki i świadczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|