Gazeta Podatkowa nr 104 (1354) z dnia 29.12.2016
Praca zmianowa a prawo do zasiłku opiekuńczego
Pracownica przedłożyła zwolnienie lekarskie wystawione na okres 9 dni, potwierdzające konieczność sprawowania opieki nad chorym 10-letnim dzieckiem. Jej mąż pracuje w systemie pracy zmianowej, przy czym we wskazanym okresie każdego dnia w innych godzinach. Czy wystarczy, jeśli ubezpieczona we wniosku o zasiłek opiekuńczy zaznaczy, że nie ma innego domownika mogącego zapewnić opiekę dziecku?
NIE. Ubezpieczony, zwolniony od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat, może ubiegać się o przyznanie prawa do zasiłku opiekuńczego. Świadczenie to może być mu przyznane, o ile:
- on sam, albo inny członek jego rodziny, nie wykorzystał jeszcze w danym roku kalendarzowym limitu tego świadczenia, wynoszącego 60 dni oraz
- we wnioskowanym okresie poza ubezpieczonym nie ma innych członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, mogących zapewnić opiekę dziecku (warunek ten nie musi być spełniony jedynie w przypadku, gdy chore dziecko nie ukończyło jeszcze dwóch lat).
Kwestie te reguluje art. 32, 33 i 34 ustawy zasiłkowej.
Zdarza się, że - tak jak w przypadku opisanym w pytaniu - rodzice chorego dziecka pracują na różnych zmianach. Jeśli we wskazanym przez lekarza okresie wymaganej opieki trafi się dzień, w którym ze względu na układ godzin pracy rodzice mogą się wymieniać w opiece nad dzieckiem, bez konieczności zwalniania się z pracy, zasiłek opiekuńczy za ten dzień nie przysługuje.
Świadczenie powinno jednak być przyznane, gdyby okazało się, że dziecko musiałoby pozostać bez opieki choćby przez chwilę:
- w wyniku częściowego pokrywania się godzin pracy albo
- wskutek dojazdu lub dojścia do pracy i z pracy.
Takiego wyjaśnienia udzielił ZUS w swoim komentarzu do ustawy zasiłkowej, dostępnym na stronie internetowej www.zus.pl.
Okoliczności uzasadniające przyznanie zasiłku opiekuńczego ustalane są w oparciu o posiadane przez płatnika składek informacje dotyczące samego ubezpieczonego (np. w kwestii wykorzystanego już w danym roku kalendarzowym zasiłku opiekuńczego oraz harmonogramu czasu pracy) i przedłożonego przez niego (wraz z zaświadczeniem lekarskim ZUS ZLA) wniosku o świadczenie. Przy czym wniosek może być sporządzony na opracowanym przez ZUS formularzu ZUS Z-15.
Druk ZUS Z-15 dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Zasiłki i świadczenia.
Wniosek o zasiłek opiekuńczy powinien zawierać dane określone w załączniku nr 6 do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków (Dz. U. z 2015 r. poz. 2205 ze zm.), a więc m.in. czy matka/ojciec dziecka pracuje, ze wskazaniem, czy wykonuje pracę w systemie pracy zmianowej oraz w jakich godzinach. Jeśli podanie harmonogramu czasu pracy współmałżonka wymaga więcej miejsca, można go sporządzić na osobnej kartce, stanowiącej wówczas załącznik do druku ZUS Z-15.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Inne zasiłki i świadczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|