Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 23 (401) z dnia 1.12.2015
Prawo do zasiłku z tytułu sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem na przełomie roku
Dziecko pracownicy pod koniec listopada br. uległo wypadkowi komunikacyjnemu i od tego dnia wymaga jej osobistej opieki. Pracownica dostarczyła zwolnienie lekarskie do końca roku, jednak w połowie grudnia 2015 r. wyczerpie przysługujący jej okres 60 dni opieki w roku kalendarzowym. Czy w takim przypadku ze zwolnienia na dziecko może skorzystać jej mąż?
Nie. Maksymalny okres, przez który może być wypłacany zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad dziećmi lub nad innymi chorymi członkami rodziny, wynosi nie więcej niż 60 dni w roku kalendarzowym. Wymiar ten przysługuje niezależnie od liczby osób uprawnionych do zasiłku opiekuńczego (czyli łącznie dla matki i ojca dziecka) oraz bez względu na liczbę dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki. Tak stanowi art. 33 ustawy zasiłkowej.
Limit dni, za które rodzinie przysługuje zasiłek opiekuńczy, jest zależny od tego nad jaką osobą sprawowana jest opieka. Jeśli opieka jest sprawowana nad zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8 lub chorym dzieckiem w wieku do lat 14, wynosi on 60 dni. Natomiast opieka sprawowana nad innym chorym członkiem rodziny, za którego uznaje się m.in. dziecko w wieku powyżej 14 lat, uprawnia do zasiłku opiekuńczego maksymalnie przez okres 14 dni w roku kalendarzowym, z tym że limit ten wlicza się do łącznego wymiaru 60 dni opieki.
Ważne: Limit 60 dni, za który maksymalnie może być wypłacany rodzinie zasiłek opiekuńczy jest przypisany do roku kalendarzowego. |
Przykład |
Pracownica wraz z mężem wychowują dziecko w wieku 9 lat. W styczniu 2015 r. wykorzystała 14 dni, w lutym 9 dni i w maju 6 dni opieki nad chorym dzieckiem. Mąż pracownicy przez 10 dni lipca 2015 r. sprawował osobistą opiekę nad chorym ojcem. Łącznie do końca lipca 2015 r. rodzina wykorzystała 39 dni opieki (14 dni + 9 dni + 6 dni + 10 dni).
W listopadzie 2015 r. dziecko pracownicy uległo wypadkowi i wymaga sprawowania osobistej opieki. Pracownica otrzymała zwolnienie lekarskie z tego tytułu na okres od 24 listopada do 31 grudnia 2015 r. (38 dni).
Ponieważ z limitu 60 dni opieki przysługującej w 2015 r. pracownica wraz z mężem wykorzystali już 39 dni, rodzinie pozostało jeszcze 21 dni opieki (60 dni - 39 dni). Pracodawca wypłaci więc zasiłek opiekuńczy tylko za okres od 24 listopada do 14 grudnia 2015 r.
Okres orzeczonej przez lekarza opieki przypadający od 15 do 31 grudnia 2015 r. pracodawca uzna za usprawiedliwioną nieobecność w pracy bez prawa do świadczeń z tego tytułu.
Gdyby dziecko pracownicy po 31 grudnia 2015 r. nadal wymagało sprawowania przez nią osobistej opieki, to będzie ona mogła korzystać z nowego 60-dniowego zasiłku opiekuńczego przysługującego w 2016 r.
Przykład |
Przyjmujemy założenia z poprzedniego przykładu oraz że pracownica przedłoży kolejne zwolnienie lekarskie z tytułu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem na okres od 1 do 30 stycznia 2016 r. (30 dni). Pracodawca wypłaci jej zasiłek opiekuńczy za cały okres tego zwolnienia. W 2016 r. rodzinie pozostanie do wykorzystania jeszcze 30 dni opieki (60 dni - 30 dni).
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Inne zasiłki i świadczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|