Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 8 (290) z dnia 10.04.2011
Zasiłek macierzyński po urodzeniu dziecka w okresie urlopu wychowawczego
Na początku kwietnia br. pracownica, korzystająca z urlopu wychowawczego udzielonego do końca 2011 r., urodziła dziecko. Czy po porodzie należy udzielić jej urlopu macierzyńskiego i wypłacać zasiłek macierzyński?
W sytuacji gdy pracownica rodzi dziecko podczas urlopu wychowawczego nie następuje przerwanie tego urlopu i jego zamiana na urlop macierzyński. Od dnia porodu pracownica przebywająca na urlopie wychowawczym nabędzie prawo do zasiłku macierzyńskiego bez konieczności udzielania jej urlopu macierzyńskiego.
Jak stanowi art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej, zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która urodziła dziecko w okresie urlopu wychowawczego. W takim przypadku zasiłek macierzyński przysługuje za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie.
Ważne: Urodzenie dziecka w okresie urlopu wychowawczego nie przerywa tego urlopu, ale uprawnia do zasiłku macierzyńskiego w okresie przebywania na urlopie wychowawczym. |
Okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego będzie odpowiadał okresowi urlopu macierzyńskiego przypadającego po porodzie. Zgodnie bowiem z art. 180 § 1 pkt 1 K.p., w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 20 tygodni. Co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu (art. 180 § 3 K.p.). Zatem okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego przypadającej po porodzie, o którym mowa w art. 29 ustawy zasiłkowej, jest krótszy o 2 tygodnie i wynosi 18 tygodni. Po upływie tego okresu pracownica może pobierać zasiłek macierzyński za okres odpowiadający okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego (czyli 2 tygodni).
Dodajmy, że gdyby pełny okres odpowiadający wymiarowi urlopu macierzyńskiego wykraczał poza udzielony pracownicy urlop wychowawczy, to przysługiwałby jej zasiłek macierzyński w pełnym wymiarze 20 tygodni liczonych od dnia porodu. Wówczas na okres po zakończeniu urlopu wychowawczego do wyczerpania okresu płatności zasiłku macierzyńskiego - pracodawca zobowiązany byłby udzielić urlopu macierzyńskiego. Po tym okresie pracownica również mogłaby skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego.
Przykład |
Pracownica przebywa na urlopie wychowawczym udzielonym do 31 sierpnia 2011 r. W dniu 23 lutego 2011 r. urodziła kolejne dziecko. Okres urlopu macierzyńskiego z tego tytułu w wymiarze 20 tygodni wyczerpałby się 12 lipca 2011 r. (jeszcze w okresie urlopu wychowawczego). Pracownicy przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego:
- od 23 lutego do 28 czerwca 2011 r., tj. za 18 tygodni odpowiadających części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie,
- od 29 czerwca do 12 lipca 2011 r., tj. za 2 tygodnie odpowiadające okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek macierzyński:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|