Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 18 (612) z dnia 10.09.2024
Wysokość zasiłku macierzyńskiego, gdy rodzice dziecka dzielą się urlopem rodzicielskim
Matka dziecka zrezygnowała z urlopu rodzicielskiego na rzecz pracownika - ojca dziecka po wykorzystaniu 7 z 32 tygodni tego urlopu, o które wnioskowała. W jakiej wysokości wypłacać pracownikowi zasiłek macierzyński, jeśli matce dziecka przysługiwał on w wysokości 81,5% podstawy wymiaru? Nadmieniamy, że z pozostałej części (41 tyg. - 32 tyg.) urlopu rodzicielskiego rodzice zamierzają skorzystać w terminie późniejszym.
Rodzice dziecka będący pracownikami mają prawo do urlopu rodzicielskiego w celu sprawowania nad nim opieki w łącznym wymiarze do 41 tygodni (w razie urodzenia się jednego dziecka przy jednym porodzie). Mogą się nim dzielić dowolnie, z zachowaniem jego podziału na nie więcej niż 5 części i koniecznością jego wykorzystania do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia. Przy czym z tego pełnego wymiaru każdemu z rodziców przysługuje wyłączne prawo do 9 tygodni urlopu, którego nie mogą przenieść na drugiego rodzica, dalej zwanej nieprzenoszalną częścią urlopu rodzicielskiego. Powyższe reguluje art. 1821a § 1 pkt 1, § 4 oraz art. 1821c K.p.
Za czas urlopu rodzicielskiego pracownikowi przysługuje zasiłek macierzyński. Jego wysokość wynosi odpowiednio:
wysokość zasiłku | okres urlopu rodzicielskiego | warunek zastosowania określonej wysokości zasiłku macierzyńskiego |
81,5% | do 32 tyg. | matka dziecka nie później niż 21 dni po porodzie złożyła pisemny wniosek o wypłacenie jej zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopów macierzyńskiego i rodzicielskiego w pełnym wymiarze (z wyłączeniem nieprzenoszalnej części urlopu przysługującej drugiemu rodzicowi) oraz przynajmniej jeden dzień zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego jest wykorzystywany w pierwszym roku życia dziecka |
70% | do 32 tyg. | nie został złożony wniosek, o którym mowa w poprzednim wierszu, lub został on złożony z uchybieniem kodeksowego terminu, ani jeden dzień zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego nie przypada w pierwszym roku życia dziecka |
70% | do 9 tyg. | zasiłek macierzyński w wysokości 70% przysługuje zawsze drugiemu rodzicowi dziecka za okres nieprzenoszalnej części urlopu rodzicielskiego |
Podstawa prawna: art. 30a ust. 1, art. 31 ust. 2, 3, 3f i 3g ustawy zasiłkowej |
Ustawodawca nie określił wprost kolejności korzystania z poszczególnych części urlopu rodzicielskiego/zasiłku macierzyńskiego za okres tego urlopu (tj. wyłącznej i wspólnej). Z art. 1821a § 5 K.p. wynika, że skorzystanie z urlopu rodzicielskiego w wymiarze co najmniej 9 tygodni oznacza wykorzystanie przez pracownika - rodzica dziecka swojej nieprzenoszalnej części urlopu. Na tej podstawie można by wnioskować, że pierwsze 9 tygodni urlopu rodzicielskiego wykorzystywanego przez rodzica dziecka jest jego nieprzenoszalną częścią. Przyjęcie takiego stanowiska oznacza, że jeśli tak jak w pytaniu jako pierwsza z części urlopu rodzicielskiego korzystała matka dziecka uprawniona do zasiłku macierzyńskiego w wysokości 81,5% podstawy wymiaru, a następnie z pozostałej części tego urlopu korzysta ojciec dziecka, to on jest drugim rodzicem, któremu za pierwsze 9 tygodni jego urlopu rodzicielskiego przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości 70% podstawy wymiaru, a za pozostały okres - 81,5% podstawy wymiaru.
Przykład |
Przyjmujemy założenia z pytania oraz że matka dziecka przebywała na urlopie rodzicielskim w okresie od 18 lipca do 4 września 2024 r. (7 tyg.), a pracownik - ojciec dziecka korzysta z tego urlopu od 5 września 2024 r. do 26 lutego 2025 r. (25 tyg.).
Pracodawca za 25 tygodni urlopu rodzicielskiego wypłaci pracownikowi zasiłek macierzyński za okres:
- od 5 września do 6 listopada 2024 r. (63 dni) w wysokości 70% podstawy wymiaru,
- od 7 listopada 2024 r. do 26 lutego 2025 r. (112 dni) w wysokości 81,5% podstawy wymiaru.
Jeśli rodzice dziecka w późniejszym terminie zdecydują się na skorzystanie z pozostałych 9 z 41 tygodni urlopu rodzicielskiego (przy czym ojciec dziecka maksymalnie z 7 tygodni), to zasiłek macierzyński za tę część urlopu będzie przysługiwał w wysokości 81,5% podstawy wymiaru.
Gdyby rodzice dziecka korzystali jednocześnie z urlopu rodzicielskiego (co dopuszcza art. 1821a § 6 K.p.), to naszym zdaniem wyznaczenie drugiego rodzica dziecka, któremu zasiłek macierzyński za nieprzenoszalną część urlopu rodzicielskiego przysługuje w wysokości 70% podstawy wymiaru należy do kompetencji rodziców.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek macierzyński:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|