Gazeta Podatkowa nr 14 (2097) z dnia 15.02.2024
Wysokość zasiłku macierzyńskiego za dodatkowe 24 tygodnie
Pracownica urodziła dziecko pod koniec kwietnia 2023 r. Tydzień później za pośrednictwem poczty wpłynął do naszego zakładu skrócony odpis aktu urodzenia dziecka oraz wniosek pracownicy o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w pełnym należnym jej wymiarze. Natomiast kilka dni temu pracownica złożyła wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za dodatkowe 24 tygodnie urlopu rodzicielskiego wraz ze swoim oświadczeniem o posiadaniu przez dziecko zaświadczenia uprawniającego do tego dłuższego zasiłku. W jakiej wysokości pracownicy przysługiwać będzie zasiłek macierzyński za te dodatkowe 24 tygodnie urlopu rodzicielskiego?
Zasiłek macierzyński za ten dodatkowy okres urlopu rodzicielskiego powinien być wypłacany pracownicy w takiej samej jak obecnie wysokości, która - jak wynika z treści pytania - wynosi 81,5% podstawy wymiaru zasiłku.
Pracownica, która urodziła dziecko w okresie zatrudnienia, ma prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego, tj. odpowiednio za okres:
- 20 tygodni urlopu macierzyńskiego i
- do 32 lub - w przypadku dziecka posiadającego tzw. zaświadczenie "Za życiem" (patrz ramka) - 56 tygodni urlopu rodzicielskiego.
Zaświadczenie uprawniające do dłuższego wymiaru urlopu rodzicielskiego Chodzi tu o zaświadczenie, o którym mowa w art. 4 ust. 3 ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem" (Dz. U. z 2023 r. poz. 1923), tj.:
Dla celów wypłaty zasiłku macierzyńskiego za ten wydłużony okres urlopu rodzicielskiego wystarczy, że ubezpieczony-rodzic dziecka do wniosku w sprawie przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego dołączy swoje oświadczenie o posiadaniu przez dziecko wymaganego ww. zaświadczenia (art. 61b ust. 4a ustawy zasiłkowej). |
Co prawda pełny wymiar urlopu rodzicielskiego w przypadku urodzenia jednego dziecka podczas jednego porodu wynosi odpowiednio 41 lub 65 tygodni, jednak ustawodawca zastrzegł, iż każdemu z pracowników - rodziców dziecka przysługuje wyłączne prawo do 9 tygodni urlopu rodzicielskiego z pełnego jego wymiaru i prawa tego nie można przenieść na drugiego z rodziców dziecka. Dlatego pracownicy, której dziecko posiada zaświadczenie "Za życiem", przysługuje nie więcej niż 56 tygodni tego urlopu.
Kwestie te regulują art. 29 ust. 1 i art. 29a ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2780), zwanej ustawą zasiłkową z uwzględnieniem art. 180 § 1 pkt 1 i art. 1821a § 1 pkt 1, § 2 pkt 1 i § 4 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1465).
Skoro pracownica, o której mowa w pytaniu, nie później niż 21 dni po porodzie złożyła pisemny wniosek o wypłacenie jej zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, z wyłączeniem okresu 9 tygodni urlopu rodzicielskiego przysługującego ojcu dziecka, miesięczny zasiłek macierzyński za cały okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego, tj. odpowiednio do 52 lub 76 tygodni, wynosi 81,5% podstawy wymiaru zasiłku (przykład).
Tak wynika z art. 31 ust. 3 ustawy zasiłkowej, która jednocześnie w art. 31 ust. 3f zastrzega, iż zasiłek macierzyński za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego w części przysługującej drugiemu rodzicowi dziecka (tj. do wspomnianych wyżej 9 tygodni), wynosi 70% podstawy zasiłku.
Przykład Załóżmy, że pracownica, o której mowa w pytaniu, urodziła dziecko w dniu 29 kwietnia 2023 r. Pierwotnie udzielony jej urlop rodzicielski miał się zakończyć z dniem 26 kwietnia 2024 r., jednak na jej wniosek, po przedłożeniu oświadczenia o posiadaniu przez dziecko zaświadczenia "Za życiem", urlop ten został wydłużony na kolejne 24 tygodnie, tj. do 11 października 2024 r. Zasiłek macierzyński za cały okres, tj. od 29 kwietnia 2023 r. do 11 października 2024 r., przysługuje jej w wysokości 81,5% podstawy wymiaru zasiłku. Jeśli ubezpieczony ojciec dziecka wystąpi o należną mu część (do 9 tygodni) zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego, otrzyma to świadczenie w wysokości 70% podstawy jego wymiaru. |
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek macierzyński:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|