Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 27 (998) z dnia 20.09.2018
Zasiłek macierzyński dla ojca dziecka po rozwiązaniu umowy o pracę w trakcie urlopu ojcowskiego
Pracownik, korzystający z dwóch tygodni urlopu ojcowskiego, wystąpił o rozwiązanie stosunku pracy na mocy porozumienia stron. Data rozwiązania umowy przypada w trakcie udzielonego urlopu. Czy będziemy mogli wypłacić zasiłek macierzyński za okres po ustaniu zatrudnienia?
Nie, wypłatę zasiłku należy przekazać do ZUS. Zasiłki przysługujące za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia wypłaca wyłącznie ZUS. Tak stanowi art. 61 ust. 1 pkt 2 lit. d) ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2017 r. poz. 1368 ze zm.), dalej: ustawy zasiłkowej.
Zgodnie z art. 1823 § 1 Kodeksu pracy, pracownik - ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni, nie dłużej jednak niż:
- do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia albo
- do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.
Natomiast zasiłek macierzyński, w myśl art. 29a ustawy zasiłkowej, wypłaca się przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego. Jest on wypłacany nadal, także gdy umowa o pracę zostanie rozwiązana przed zakończeniem urlopu ojcowskiego. Przepisy ustawy zasiłkowej nie przewidują bowiem skrócenia wypłaty zasiłku macierzyńskiego z takiej przyczyny.
Pracownik, o którym mowa w pytaniu, otrzyma zatem zasiłek macierzyński z ZUS za dni pozostałe do upływu okresu jego wypłaty, pomimo, że od dnia następnego po rozwiązaniu umowy o pracę nie będzie korzystał już z urlopu ojcowskiego. Co istotne, zasiłek macierzyński zostanie wypłacony także wówczas, gdy rozwiązanie umowy o pracę miało związek z podjęciem przez byłego pracownika nowego zatrudnienia.
W związku z powyższym po rozwiązaniu umowy o pracę pracodawca przekaże do ZUS dalszą wypłatę zasiłku macierzyńskiego dla byłego pracownika. W tym celu wypełni zaświadczenie płatnika składek na druku Z-3 i dołączy do niego kopię skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka, potwierdzoną za zgodność z oryginałem (we własnej dokumentacji pozostawi kserokopię tego dokumentu). W zależności od sytuacji, ZUS może zażądać przedłożenia dodatkowych dokumentów.
Wzór zaświadczenia Z-3 dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl w dziale Zasiłki i świadczenia |
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek macierzyński:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|