Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 24 (851) z dnia 20.08.2014
Obliczanie zasiłku macierzyńskiego przysługującego w trakcie urlopu wychowawczego
W jaki sposób obliczyć podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego pracownicy, która urodziła dziecko w okresie przebywania na urlopie wychowawczym?
Urodzenie dziecka w okresie urlopu wychowawczego nie powoduje przerwania tego urlopu. Pracownica, przebywając na urlopie wychowawczym, od dnia porodu nabywa jedynie prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego.
Powyższe wynika z art. 29 ust. 1 pkt 1 i ust. 5 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2014 r. poz. 159), dalej: ustawy zasiłkowej.
Jeśli w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego zakończy się udzielony pracownicy urlop wychowawczy, to pracodawca udzieli jej odpowiedniego urlopu, tj. podstawowego lub dodatkowego urlopu macierzyńskiego albo urlopu rodzicielskiego - do wyczerpania okresu przewidzianego w Kodeksie pracy.
W pytaniu nie podano, jak długo pracownica przebywa na urlopie wychowawczym. Generalnie podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego ustala się na takich samych zasadach jak podstawę wymiaru zasiłku chorobowego. Stanowi ją przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownicy za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstało prawo do zasiłku (art. 36 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Z okresu tych 12 miesięcy odpowiednio wyłącza się wynagrodzenie za miesiące, w których pracownica przepracowała mniej niż połowę obowiązującego ją czasu pracy, bądź uzupełnia wynagrodzenie za miesiące, w których przepracowała co najmniej połowę wymiaru czasu pracy - art. 38 ust. 2 ustawy zasiłkowej.
Jeżeli jednak pracownica korzystała z urlopu wychowawczego przez cały okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc urodzenia dziecka, to podstawę wymiaru zasiłku oblicza się tak samo, jak dla nowo zatrudnionego pracownika. Stanowi ją wynagrodzenie w wysokości, jaką pracownica uzyskałaby, gdyby przepracowała cały miesiąc, w którym nabyła prawo do zasiłku. W takim przypadku, zgodnie z art. 37 ust. 2 ustawy zasiłkowej, zasiłek macierzyński oblicza się przyjmując:
- wynagrodzenie w kwocie określonej w umowie o pracę, pomniejszonej o składki na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez pracownicę - jeżeli otrzymuje wynagrodzenie w stałej stawce miesięcznej,
- przeciętną miesięczną kwotę wynagrodzenia wypłaconego pracownikom zatrudnionym na takim samym lub podobnym stanowisku pracy (pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez pracowników) - jeżeli otrzymuje wynagrodzenie zmienne.
Przykład
Pracownica korzysta z urlopu wychowawczego udzielonego jej od 1 września 2013 r. do 31 sierpnia 2014 r. na dwuletnie dziecko. W dniu 14 lipca 2014 r. urodziła drugie dziecko i od tego dnia nabyła prawo do zasiłku macierzyńskiego. Podstawę wymiaru tego zasiłku stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownicy za okres od lipca 2013 r. do czerwca 2014 r., tj. 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc powstania prawa do zasiłku. Z tego okresu należy wyłączyć miesiące od września 2013 r. do czerwca 2014 r., w których korzystała z urlopu wychowawczego. Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowi zatem 1/2 część sumy wynagrodzeń uzyskanych za lipiec i sierpień 2013 r. Gdyby pracownica korzystała z urlopu wychowawczego udzielonego jej od 1 kwietnia 2013 r. do 31 sierpnia 2014 r. (czyli cały okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc porodu), to do obliczenia podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego należałoby przyjąć wynagrodzenie za lipiec 2014 r. w wysokości, jaką by uzyskała, gdyby pracowała cały miesiąc (odpowiednio określone w umowie o pracę lub przeciętne wynagrodzenie pracowników zatrudnionych na takim samym lub podobnym stanowisku pracy). |
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek macierzyński:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|