Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 11 (365) z dnia 1.06.2014
Przesunięcie wypłaty zasiłku macierzyńskiego w związku z pobytem dziecka w szpitalu
1) Pracownica po wykorzystaniu 8 tygodni (56 dni) urlopu macierzyńskiego przerwała urlop z uwagi na pobyt dziecka w szpitalu. Nie wróciła do pracy, tylko dostarczyła zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA na 30 dni choroby. Dziecko zostało wypisane ze szpitala przed upływem tego okresu. Czy pozostałą część urlopu macierzyńskiego może wykorzystać po zakończeniu zwolnienia lekarskiego? Nadmieniamy, że wniosek o udzielenie urlopów związanych z rodzicielstwem pracownica złożyła w ciągu 14 dni po porodzie.
Możliwość przesunięcia części urlopu macierzyńskiego przewiduje art. 181 K.p. W myśl powołanego przepisu pracownica, która wykorzystała po porodzie 8 tygodni (56 dni) urlopu macierzyńskiego może przerwać urlop, jeżeli dziecko wymaga opieki szpitalnej. Pozostałą część tego urlopu wykorzystuje w terminie późniejszym - po wyjściu dziecka ze szpitala. Przepisy określają zatem konkretny dzień, od którego pracownica powinna rozpocząć wykorzystywanie pozostałej części urlopu macierzyńskiego, tj. dzień wyjścia dziecka ze szpitala.
Ważne: Ostatnim dniem przerwy w wykorzystywaniu urlopu macierzyńskiego spowodowanej pobytem dziecka w szpitalu jest dzień poprzedzający wyjście dziecka ze szpitala. |
Pracownicy, która w okresie przerwy w wykorzystywaniu urlopu macierzyńskiego, związanej z pobytem dziecka w szpitalu, dostarczy zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy, przysługuje odpowiednio wynagrodzenie za czas choroby (jeśli nie wykorzystała w danym roku limitu określonego w art. 92 K.p.), a następnie zasiłek chorobowy, w wysokości 80% podstawy wymiaru.
Pomimo tego, że pracownica otrzymała zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA na okres dłuższy niż pobyt dziecka w szpitalu, to prawo do wynagrodzenia chorobowego (odpowiednio zasiłku chorobowego) nabyła tylko do dnia poprzedzającego wypis dziecka ze szpitala. Od następnego dnia powinna korzystać z pozostałej części urlopu macierzyńskiego w czasie którego przysługuje jej zasiłek macierzyński. Oczywiście okres udzielonych pracownicy urlopów związanych z rodzicielstwem, i pobierania z tego tytułu zasiłku, ulegnie odpowiedniemu przesunięciu o czas przerwy w wykorzystywaniu urlopu macierzyńskiego.
Przykład |
Pracownica w okresie od 20 listopada 2013 r. do 13 marca 2014 r. była niezdolna do pracy z powodu choroby. W dniu 14 marca 2014 r. urodziła dziecko i w ciągu 14 dni złożyła wniosek o udzielenie jej wszystkich urlopów związanych z rodzicielstwem, tj. do 12 marca 2015 r. Z uwagi na pozostanie dziecka w szpitalu, po 8 tygodniach urlopu macierzyńskiego przerwała korzystanie z tego urlopu z dniem 8 maja 2014 r. Na okres od 9 do 30 maja 2014 r. (22 dni) przedłożyła zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby. Dziecko zostało wypisane ze szpitala 27 maja 2014 r. Pracownicy przysługuje prawo do:
- zasiłku macierzyńskiego od 14 marca do 8 maja 2014 r. w wysokości 80% podstawy wymiaru,
- wynagrodzenia chorobowego od 9 do 26 maja 2014 r. (18 dni) w wysokości 80% podstawy wymiaru (chyba że pracodawca określił wyższe wynagrodzenie z tego tytułu),
- zasiłku macierzyńskiego od 27 maja 2014 r. do 30 marca 2015 r. (do zakończenia urlopów związanych z rodzicielstwem, po przesunięciu o okres przerwy w urlopie macierzyńskim) - w wysokości 80% podstawy wymiaru.
2) Czy należałoby ustalić nową podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego, gdyby pobyt dziecka w szpitalu obejmował 3 miesiące kalendarzowe?
Tak, ale pod warunkiem, że pracownica w okresie przerwy w wykorzystywaniu urlopu macierzyńskiego i pobieraniu zasiłku macierzyńskiego wróciłaby do pracy.
Przepis art. 43 ustawy zasiłkowej dopuszcza możliwość ustalenia nowej podstawy wymiaru zasiłku (bez względu na rodzaj) wówczas, gdy przerwa w jego pobieraniu trwa co najmniej 3 miesiące kalendarzowe. Jeżeli jednak na okres przerwy w wykorzystywaniu urlopu macierzyńskiego pracownica dostarczy zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA uprawniające ją do wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku, to nie wystąpi przerwa w pobieraniu zasiłków umożliwiająca ustalenie nowej podstawy wymiaru. W takiej sytuacji podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego za okres przed i po przerwie (a także świadczenia chorobowego pobieranego w czasie przerwy) nie ulega zmianie.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek macierzyński:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|