Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 6 (833) z dnia 20.02.2014
Wypłata zasiłku macierzyńskiego z tytułu umowy o pracę zawartej na czas określony, która uległa przedłużeniu do dnia porodu
Pracownica zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony, w dniu rozwiązania umowy będzie w 5 miesiącu ciąży. Czy zawarta z nią umowa o pracę ulega przedłużeniu oraz czy będzie jej przysługiwało prawo do zasiłku macierzyńskiego i kto będzie zobowiązany do jego wypłaty?
Umowa o pracę zawarta na czas określony, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu (art. 177 § 3 K.p.). Pracownica nabędzie prawo do zasiłku macierzyńskiego, bowiem przysługuje on m.in. osobie, która urodziła dziecko w okresie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, bez względu na to, czy jest to pierwszy, czy ostatni dzień tego ubezpieczenia.
Powyższe wynika z art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2014 r. poz. 159), dalej ustawy zasiłkowej.
Okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego odpowiada okresowi urlopu macierzyńskiego, określonemu w art. 180 K.p., w wymiarze:
- 20 tygodni (140 dni) w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
- 31 tygodni (217 dni) w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
- 33 tygodni (231 dni) w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
- 35 tygodni (245 dni) w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
- 37 tygodni (259 dni) w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.
Po wykorzystaniu podstawowego okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego była pracownica może otrzymać zasiłek macierzyński przez okres odpowiadający okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze do 6 tygodni (42 dni) w razie urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, lub do 8 tygodni (56 dni) w razie urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.
Rozwiązanie umowy o pracę w dniu porodu nie stoi na przeszkodzie, aby była pracownica bezpośrednio po zakończeniu okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego skorzystała z zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 26 tygodni (182 dni). Wniosek o wypłatę zasiłku za ten okres (tak jak za okres odpowiadający okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego) powinien zostać złożony w ZUS przed rozpoczęciem wypłaty zasiłku za ten okres.
Miesięczny zasiłek macierzyński również za okres po rozwiązaniu umowy o pracę jest wypłacany w wysokości określonej w art. 31 ustawy zasiłkowej, tj.:
- 100% podstawy wymiaru za okres odpowiadający podstawowej i dodatkowej części urlopu macierzyńskiego oraz 60% za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego, lub
- 80% podstawy wymiaru za cały okres odpowiadający tym urlopom, jeśli z wnioskiem o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający ww. urlopom była pracownica wystąpi nie później niż 14 dni po porodzie; ewentualna rezygnacja z zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze lub jego części albo okresowi dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze lub jego części lub za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, spowoduje jednorazowe wyrównanie pobranego zasiłku macierzyńskiego do 100% podstawy wymiaru, pod warunkiem niepobrania zasiłków macierzyńskich za okres odpowiadający okresom tych urlopów.
Zasiłek macierzyński za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego wypłaca wyłącznie ZUS. Oddział ZUS może dokonać wypłaty zasiłku macierzyńskiego za cały okres również w sytuacji, gdy umowa o pracę zawarta na czas określony została przedłużona do dnia porodu, a pracodawca byłby zobowiązany do wypłaty zasiłku macierzyńskiego za jeden dzień (ostatni dzień zatrudnienia, a zarazem dzień porodu).
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek macierzyński:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|