Gazeta Podatkowa nr 6 (1047) z dnia 20.01.2014
Jak liczyć 14-dniowy termin na złożenie wniosku o roczny zasiłek macierzyński?
Moja żona urodziła syna w niedzielę 22 grudnia 2013 r. Ponieważ prowadzi ona własną działalność pozarolniczą i z tego tytułu podlega m.in. dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, postanowiła wystąpić z wnioskiem o wypłatę zasiłku macierzyńskiego, od razu za okres wszystkich trzech urlopów w pełnych dopuszczalnych wymiarach, w wysokości 80% podstawy jego wymiaru. Z uwagi na święta, wymagane dokumenty zawieźliśmy jednak do ZUS dopiero 7 stycznia 2014 r. Czy to nie za późno, aby ZUS mógł uwzględnić wniosek żony?
NIE. Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy m.in. jako okres podstawowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego. Może z niego skorzystać m.in. ubezpieczona, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko. Przy czym wysokość tego świadczenia uzależniona jest od trybu ubiegania się o urlopy (zasiłek) z tytułu macierzyństwa.
Co do zasady, świadczenie to za okres podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługuje w wysokości 100%, a za okres urlopu rodzicielskiego w wysokości 60% podstawy wymiaru zasiłku. Jeżeli jednak ubezpieczona wystąpi od razu o roczny urlop (zasiłek) z tytułu macierzyństwa w trybie przewidzianym w art. 1791 Kodeksu pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.), za okres wszystkich tych trzech urlopów w pełnych należnych wymiarach, otrzyma zasiłek w wysokości 80% podstawy jego wymiaru. Stosowny wniosek powinna jednak złożyć odpowiednio płatnikowi składek lub płatnikowi zasiłku, nie później niż 14 dni po porodzie.
Kwestię tę regulują art. 29 ust. 1 i 5 oraz art. 31 ustawy zasiłkowej.
Z treści pytania wynika, iż żona Czytelnika, która chciałaby otrzymywać zasiłek w wysokości 80% podstawy jego wymiaru, urodziła dziecko w dniu 22 grudnia 2013 r. Jako osoba niebędąca pracownikiem z wnioskiem o zasiłek macierzyński za okres odpowiadający okresowi podstawowego urlopu macierzyńskiego oraz dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w pełnych wymiarach powinna więc wystąpić do ZUS przed upływem 14. dnia od porodu. Licząc go od następnego dnia po porodzie, termin ten przypadał na 5 stycznia 2014 r., tj. niedzielę, a więc dzień ustawowo wolny od pracy. W takiej sytuacji przyjmuje się, że termin ten upływa w najbliższym następnym dniu powszednim (roboczym). Z uwagi na fakt, iż 6 stycznia 2014 r. również przypadał na dzień ustawowo wolny od pracy (Święto Trzech Króli), ostateczny termin na złożenie stosownego wniosku upłynął z dniem 7 stycznia 2014 r.
Ponieważ w tym właśnie dniu żona Czytelnika wystąpiła do ZUS o roczny zasiłek macierzyński, będzie go otrzymywała w wysokości 80% podstawy wymiaru świadczenia.
Przedstawiony sposób ustalania upływu 14-dniowego terminu na złożenie stosownego wniosku jest zgodny z art. 57 § 1 i 4 Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r. poz. 267). Potwierdza go również ZUS w swoich "Informacjach o zmianach dotyczących zasiłku macierzyńskiego od 17 czerwca 2013 r.", dostępnych na stronie internetowej tej instytucji (www.zus.pl).
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek macierzyński:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|