Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 15 (345) z dnia 1.08.2013
Przesunięcie wypłaty zasiłku macierzyńskiego z powodu pobytu dziecka w szpitalu
1) Pracownica po 8 tygodniach przerwała wykorzystywanie zasiłku macierzyńskiego z uwagi na pobyt dziecka w szpitalu. W tym czasie nie podjęła pracy, lecz dostarczyła zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy na okres 30 dni. Dziecko zostało wypisane przed upływem tego okresu. Czy wypłatę zasiłku macierzyńskiego po przerwie należy podjąć od następnego dnia po upływie okresu orzeczonej niezdolności do pracy, czy też od dnia wyjścia dziecka ze szpitala?
Wypłata zasiłku macierzyńskiego dla pracownicy jest ściśle związana z wykorzystywaniem przez nią urlopu macierzyńskiego. To oznacza, że jego przerwanie powoduje zaprzestanie wypłaty zasiłku macierzyńskiego.
Możliwość przesunięcia części urlopu macierzyńskiego przewiduje art. 181 K.p. Powołany przepis stanowi, że pracownica, która wykorzystała po porodzie 8 tygodni (56 dni) urlopu macierzyńskiego może przerwać urlop, jeżeli dziecko wymaga opieki szpitalnej. Pozostałą część tego urlopu wykorzystuje w terminie późniejszym, tj. po wyjściu dziecka ze szpitala. Ostatnim dniem przerwy w wykorzystywaniu urlopu macierzyńskiego jest więc dzień poprzedzający datę wypisu dziecka ze szpitala - od dnia wypisu pracownica powinna "wrócić" do korzystania z urlopu macierzyńskiego.
Pracownica, o której mowa w pytaniu, nabyła prawo do zasiłku chorobowego tylko do dnia poprzedzającego wypis dziecka ze szpitala. Od następnego dnia należy podjąć wypłatę zasiłku macierzyńskiego.
Zwracamy uwagę! Pracownicy niezdolnej do pracy z powodu choroby przypadającej w okresie przerwy w urlopie macierzyńskim przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru.
Przykład |
Pracownica w dniu 9 maja 2013 r. urodziła dziecko, które wymagało opieki szpitalnej. Po wykorzystaniu 8 tygodni urlopu macierzyńskiego (od 9 maja do 3 lipca 2013 r.) pracownica przerwała korzystanie z urlopu. Od następnego dnia przedłożyła pracodawcy zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA stwierdzające czasową niezdolność do pracy z powodu choroby do 2 sierpnia 2013 r. (30 dni).
Dziecko zostało wypisane ze szpitala 15 lipca 2013 r. i od tego dnia pracownica wykorzystuje pozostałą część urlopu macierzyńskiego. Tym samym od 15 lipca 2013 r. jest uprawniona do zasiłku macierzyńskiego.
2) Czy należy ustalić nową podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego, jeżeli dziecko przebywało w szpitalu przez 3 miesiące, a pracownica po przerwaniu urlopu macierzyńskiego wróciła do pracy?
Tak, o ile przerwa pomiędzy okresami pobierania zasiłku macierzyńskiego trwała co najmniej 3 pełne miesiące kalendarzowe. Zgodnie bowiem z art. 43 ustawy zasiłkowej nie ustala się nowej podstawy wymiaru zasiłku wówczas, gdy przerwa pomiędzy jego pobieraniem jest krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe (z zastrzeżeniem niemającym znaczenia dla omawianej kwestii).
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek macierzyński:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|