Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 14 (805) z dnia 10.05.2013
Zasiłek macierzyński w razie poronienia lub urodzenia martwego dziecka
Pracownica przedłożyła zaświadczenie lekarskie stwierdzające stan ciąży i określające jednocześnie przewidywaną datę porodu, który powinien nastąpić za kilka tygodni. Obecnie pracownica poroniła ciążę. Jaki zasiłek powinniśmy wypłacać: chorobowy, czy macierzyński?
Rodzaj zasiłku, do którego pracownica nabędzie prawo, zależy od rodzaju przedłożonego przez nią dokumentu. Dla celów wypłaty zasiłku chorobowego, jeśli nie wykorzystała jeszcze 182-dniowego okresu zasiłkowego, pracownica powinna przedłożyć zaświadczenie lekarskie na druku ZUS ZLA, natomiast dla celów wypłaty zasiłku macierzyńskiego - odpis skrócony aktu urodzenia dziecka z odpowiednią adnotacją, że "dziecko urodziło się martwe" (art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego - Dz. U. z 2011 r. nr 212, poz. 1264 ze zm.).
Zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy, która urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego albo urlopu wychowawczego. Tak stanowi art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.), dalej: ustawy zasiłkowej. Zasiłek ten wypłaca się przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego (art. 29 ust. 5 ustawy zasiłkowej). Jego wysokość wynosi 100% kwoty stanowiącej podstawę wymiaru zasiłku.
W przypadku, gdy dziecko urodziło się martwe lub zmarło przed upływem 8 tygodni życia, okres płatności zasiłku wynosi 8 tygodni (56 dni) po porodzie, nie krócej jednak niż 7 dni od dnia zgonu dziecka.
Wypłata zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego następuje na podstawie dowodów określonych w § 9 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. poz. 444). Są to odpowiednio:
- zaświadczenie lekarskie wystawione na zwykłym druku określające przewidywaną datę porodu - za okres przed porodem,
- skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub jego kopia potwierdzona przez płatnika zasiłku za zgodność z oryginałem - za okres po porodzie.
Jeżeli wypłaty zasiłku dokonuje ZUS, to do ww. dokumentów należy dołączyć zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3 (ZUS Z-3a w przypadku ubezpieczonych niebędących pracownikami lub ZUS Z-3b w przypadku m.in. ubezpieczonych prowadzących działalność pozarolniczą).
Jeżeli pracownicy nie wydano aktu urodzenia dziecka z odpowiednią adnotacją, to może ona ubiegać się o wypłatę zasiłku chorobowego, przedkładając w tym celu zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy na druku ZUS ZLA. Wysokość zasiłku od następnego dnia po poronieniu wynosi 80% lub - za okres pobytu w szpitalu - 70% kwoty stanowiącej podstawę jego wymiaru.
Przypomnijmy, że w okresie ciąży pracownica była uprawniona do okresu zasiłkowego w wymiarze 270 dni, natomiast po poronieniu okres zasiłkowy nie może przekroczyć 182 dni. Jeśli więc pracownica przed poronieniem ciąży wykorzystała okres dłuższy niż 182 dni zasiłkowe, może obecnie ubiegać się o wypłatę świadczenia rehabilitacyjnego.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek macierzyński:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|