Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 7 (798) z dnia 1.03.2013
Zasiłek macierzyński w przypadku zatrudnienia na zastępstwo
Pracownica, z którą zawarto umowę na zastępstwo, dostarczyła zaświadczenie lekarskie stwierdzające ciążę. Czy po urodzeniu dziecka będzie przysługiwało jej prawo do zasiłku macierzyńskiego?
Tak, pod warunkiem, że urodzi dziecko w czasie trwania umowy o pracę na zastępstwo.
Pracodawca nie ma obowiązku przedłużania umowy o pracę na zastępstwo do dnia porodu. Jeżeli więc pracownica nie urodzi dziecka do dnia rozwiązania tej umowy, to nie będzie uprawniona do zasiłku macierzyńskiego. Zgodnie bowiem z art. 30 ustawy zasiłkowej, prawo do zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka po ustaniu ubezpieczenia chorobowego w okresie ciąży przysługuje pod warunkiem, że ubezpieczenie to ustało z powodu:
- ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy (pracownica może ubiegać się o zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego począwszy od następnego dnia po rozwiązaniu umowy o pracę do dnia porodu) lub
- z naruszeniem przepisów prawa, stwierdzonym prawomocnym orzeczeniem sądu.
Ponadto zasiłek macierzyński za okres po ustaniu zatrudnienia przysługuje pracownicy, z którą umowę o pracę przedłużono do dnia porodu, na podstawie art. 177 § 3 Kodeksu pracy. Takie przedłużenie dotyczy umów o pracę zawartych na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, jeżeli uległyby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży.
Jeśli więc pracownica, o której mowa w pytaniu, urodzi dziecko jeszcze w czasie trwania umowy na zastępstwo, to będzie jej przysługiwało prawo do zasiłku macierzyńskiego przez cały okres przewidziany przepisami Kodeksu pracy. Z tym, że po rozwiązaniu umowy o pracę wypłatę zasiłku macierzyńskiego należy przekazać do ZUS.
Przykład
Pracownica została zatrudniona na zastępstwo pracownicy przebywającej na urlopie zdrowotnym do 28 lutego 2013 r. W dniu 20 lutego 2013 r. urodziła dziecko i nabyła prawo do zasiłku macierzyńskiego. Ponieważ przed porodem nie korzystała z urlopu macierzyńskiego, tym samym okres, przez który przysługuje jej zasiłek macierzyński, wynoszący 20 tygodni (140 dni), trwa od 20 lutego do 9 lipca 2013 r. (na okres od 20 do 28 lutego 2013 r. pracodawca udzielił urlopu macierzyńskiego). Okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego może być przedłużony o 4 tygodnie (28 dni), odpowiadające dodatkowemu urlopowi macierzyńskiemu, o ile - nie później niż w dniu poprzedzającym jego rozpoczęcie - zainteresowana wystąpi do ZUS z pisemnym wnioskiem w sprawie przedłużenia okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Niedotrzymanie tego terminu spowoduje odmowę wypłaty zasiłku macierzyńskiego za dodatkowy okres. |
Jeżeli jednak urodzenie dziecka będzie miało miejsce po rozwiązaniu umowy o pracę na zastępstwo, to pracownica nie nabędzie prawa do zasiłku macierzyńskiego (chyba, że w dniu porodu będzie podlegała ubezpieczeniu chorobowemu z innego tytułu). Przepisy ustawy zasiłkowej po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego przewidują jedynie prawo do zasiłku chorobowego. Jeśli więc pracownica byłaby niezdolna do pracy z powodu choroby przez okres co najmniej 30 dni, a niezdolność ta powstałaby w ciągu 14 dni od rozwiązania umowy o pracę, to nabyłaby prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia (art. 7 ustawy zasiłkowej).
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek macierzyński:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|