Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 24 (330) z dnia 10.12.2012
Osiąganie przychodu a wypłata zasiłków
1) Pracownik jest jednocześnie osobą prowadzącą działalność gospodarczą. W okresie jego choroby prowadzeniem działalności zajmuje się żona będąca osobą współpracującą. Czy uzyskiwanie przychodu z działalności w okresie pobierania zasiłku chorobowego z tytułu pracowniczego ubezpieczenia może spowodować utratę prawa do zasiłku?
Nie. W myśl art. 17 ust. 1 ustawy zasiłkowej ubezpieczony, który w okresie orzeczonej niezdolności do pracy wykonuje pracę zarobkową traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tej niezdolności. Zgodnie z powołanym przepisem osoba pobierająca zasiłek chorobowy utraci prawo do tego świadczenia za cały okres zwolnienia lekarskiego, w czasie którego będzie świadczyła pracę zarobkową. Przepisy ustawy zasiłkowej nie zabraniają uzyskiwania przychodu w okresie pobierania zasiłku, a jedynie zakazują wykonywania czynności wpływających na uzyskanie tego przychodu (tj. wykonywania pracy zarobkowej). Pracownik, o którym mowa w pytaniu, nie uczestniczy czynnie w prowadzeniu swojej działalności, a jedynie uzyskuje z tego tytułu przychody, co pozostaje bez wpływu za prawo do zasiłku chorobowego z tytułu pracowniczego ubezpieczenia.
2) Pracownica zatrudniona na 1/2 etatu prowadzi jednocześnie działalność gospodarczą, opłacając w tego tytułu składki na ubezpieczenia społeczne (nie przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego). Czy po urodzeniu przez nią dziecka należy wypłacać zasiłek macierzyński, jeśli nie zaprzestanie prowadzenia działalności?
Tak, pracownicy należy wypłacać zasiłek macierzyński za okres udzielonego urlopu macierzyńskiego oraz dodatkowego urlopu macierzyńskiego.
Przepisy Kodeksu pracy oraz ustawy zasiłkowej nie uzależniają nabycia prawa do urlopu macierzyńskiego od wymiaru czasu pracy ani od faktu prowadzenia w tym okresie dodatkowo działalności gospodarczej. Zasiłek macierzyński przysługuje osobie, która urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego, bez względu na tytuł do tego ubezpieczenia (obowiązkowe, dobrowolne) - art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej.
Prowadzenie przez pracownicę działalności gospodarczej w okresie urlopu macierzyńskiego nie ma wpływu na wypłatę zasiłku macierzyńskiego. Dla celów wypłaty zasiłku macierzyńskiego nie ma zastosowania przepis art. 17 ustawy zasiłkowej dotyczący utraty prawa do zasiłku w razie wykonywania pracy zarobkowej.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek macierzyński:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|