Gazeta Podatkowa nr 91 (923) z dnia 12.11.2012
Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego po przysposobieniu dziecka
Postanowiliśmy z żoną adoptować 3-letniego chłopca. Trwają właśnie procedury sądowe w tej sprawie. Czy to prawda, że z tego tytułu, jako osoba prowadząca własną działalność pozarolniczą, będę mógł skorzystać z 2 tygodni zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego?
TAK, jednak dopiero po uprawomocnieniu się postanowienia sądu orzekającego przysposobienie dziecka i pod warunkiem, że Czytelnik, jako osoba prowadząca własną działalność pozarolniczą, podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu.
Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.) m.in. jako okres urlopu ojcowskiego. Przy czym z prawa do tego świadczenia mogą skorzystać nie tylko pracownicy, ale również osoby niebędące pracownikami (np. prowadzące własną działalność pozarolniczą), o ile podlegają ubezpieczeniu chorobowemu. Kwestię tę reguluje art. 29 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.).
Co istotne, urlop ojcowski (a tym samym zasiłek macierzyński) przewidziany jest nie tylko dla ojców biologicznych, ale również adopcyjnych. Urlop ten od 1 stycznia 2012 r. przysługuje w wymiarze 2 tygodni, z reguły nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia. Natomiast ojciec adoptowanego dziecka, za sprawą art. 1823 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy, może korzystać z tego świadczenia nie dłużej niż do:
- upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i
- ukończenia przez dziecko odpowiednio 7. lub - w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - 10. roku życia.
Wniosek o zasiłek za okres urlopu ojcowskiego powinien być złożony nie później niż na dzień przed terminem rozpoczęcia korzystania z zasiłku macierzyńskiego.
Czytelnik, zainteresowany uzyskaniem prawa do omawianego świadczenia, po zakończeniu podstępowania sądowego w sprawie przysposobienia dziecka powinien przedłożyć w ZUS (z uwzględnieniem wymienionych wcześniej terminów) odpowiednio:
- wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego, ze wskazaniem daty, od której zamierza korzystać z zasiłku macierzyńskiego,
- prawomocne postanowienie sądu o przysposobieniu dziecka lub jego kopię potwierdzoną przez płatnika zasiłku (w tym przypadku ZUS) za zgodność z oryginałem,
- oświadczenie zainteresowanego, że zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego nie został pobrany z innego tytułu,
- zaświadczenie płatnika składek, sporządzone przez zainteresowanego na druku ZUS Z-3b.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek macierzyński:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|