Gazeta Podatkowa nr 50 (674) z dnia 24.06.2010
Prawo do zasiłku macierzyńskiego w przypadku likwidacji firmy
Jestem w ciąży i do porodu, którego termin mam ustalony na 21 lipca 2010 r., będę przebywać na zwolnieniu lekarskim. Ponieważ zatrudniająca mnie firma likwiduje działalność, na koniec czerwca br. zostanę zwolniona. Czy w tej sytuacji otrzymam zasiłek macierzyński? Jeżeli tak, to jak długo będzie on wypłacany?
Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy m.in. jako okres urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Jest on zatem wypłacany przez okres odpowiednio od 20 do 37 tygodni, w zależności od ilości dzieci urodzonych w trakcie jednego porodu.
Ponadto, od 1 stycznia 2010 r. do 31 grudnia 2011 r. pracownica, która urodziła dziecko, ma prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okres ustalony w Kodeksie pracy jako okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, którego wymiar wynosi:
- do 2 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka,
- do 3 tygodni, w razie urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.
Stanowi o tym art. 29 ust. 5 ustawy zasiłkowej.
Co najmniej dwa tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu. Natomiast po porodzie przysługuje urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem, aż do wyczerpania pełnego wymiaru urlopu.
Zdarza się, że kobieta, która urodzi dziecko po rozwiązaniu umowy o pracę, tj. po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, również może otrzymać zasiłek macierzyński. Jest to możliwe wówczas, gdy ubezpieczenie to ustało w okresie ciąży m.in. wskutek likwidacji pracodawcy. W takim przypadku zasiłek macierzyński przysługuje za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie. Decyduje o tym art. 30 ust. 1 i 2 ustawy zasiłkowej.
Jeżeli Czytelniczka, zgodnie z wyznaczonym terminem, urodzi dziecko w lipcu 2010 r., nastąpi to już po ustaniu zatrudnienia wskutek likwidacji pracodawcy. W tej sytuacji będzie jej przysługiwał zasiłek macierzyński przez okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego przypadającej po porodzie, tj. w wymiarze skróconym o dwa tygodnie. Jeśli zainteresowana urodzi jedno dziecko, to wówczas ZUS od dnia jego narodzin będzie wypłacał zasiłek macierzyński przez okres 18 lub 20 tygodni, w zależności od tego, czy będzie ona chciała skorzystać z dodatkowej dwutygodniowej opieki.
Przykład
Umowa o pracę z pracownicą na skutek likwidacji pracodawcy zostanie rozwiązana 30 czerwca 2010 r. Zakładając, że poród nastąpi zgodnie z wyznaczonym na 21 lipca br. terminem, a kobieta urodzi jedno dziecko, ZUS będzie wypłacał zasiłek macierzyński przez okres:
- od 21 lipca do 23 listopada 2010 r., tj. 126 dni (20 tygodni - 2 tygodnie) lub
- od 21 lipca do 7 grudnia 2010 r., tj. 140 dni (22 tygodnie - 2 tygodnie), jeżeli kobieta skorzysta z dodatkowego okresu płatności zasiłku.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek macierzyński:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|