Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 14 (769) z dnia 10.05.2012
Zasiłek macierzyński z dwóch tytułów ubezpieczenia chorobowego
Zatrudniliśmy na 1/2 etatu pracownicę, która przebywa na urlopie wychowawczym w innym zakładzie pracy. Obecnie urodziła ona kolejne dziecko. Który z pracodawców powinien wypłacać zasiłek macierzyński?
Zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy u każdego z pracodawców.
Pracownica jest zatrudniona na podstawie dwóch odrębnych umów o pracę, zawartych z różnymi pracodawcami. Ubezpieczenia z tytułu tych umów stanowią podstawę do wypłaty zasiłku macierzyńskiego za cały okres udzielonego urlopu macierzyńskiego, a następnie dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Wynika to z art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.), dalej ustawy zasiłkowej. Przepis ten stanowi, że prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje ubezpieczonej, która urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego.
W związku z powyższym, każda z umów zawartych z pracownicą uprawnia do uzyskania zasiłku macierzyńskiego. Z tym że u pracodawcy, u którego pracownica świadczy pracę, nabyła prawo zarówno do urlopu, jak i zasiłku macierzyńskiego przez okres 20 tygodni (140 dni), a następnie do dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze do 4 tygodni (28 dni). Pracodawca, który udzielił urlopu wychowawczego, dokona jedynie wypłaty zasiłku macierzyńskiego, ponieważ urlop wychowawczy nie ulega przerwaniu. Należy zaznaczyć, że urodzenie dziecka w okresie urlopu wychowawczego uprawnia do zasiłku macierzyńskiego od dnia porodu, ale przez okres skrócony o 2 tygodnie. W związku z tym pracodawca wypłaci zasiłek macierzyński za 18 tygodni (126 dni). Po tym okresie pracownica otrzyma zasiłek macierzyński za okres odpowiadający okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego, tj. 4 tygodnie.
W sytuacji, gdy pełen wymiar odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego zakończy się po terminie, do którego udzielono urlopu wychowawczego, to pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński bez skracania go o 2 tygodnie. Wówczas od następnego dnia po zakończeniu urlopu wychowawczego, do wyczerpania pełnego wymiaru urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego pracownicy przysługuje urlop, w czasie którego otrzyma zasiłek macierzyński.
Przykład Pracownica przebywa na urlopie wychowawczym udzielonym jej do 31 grudnia 2012 r. przez pracodawcę A. W okresie urlopu podjęła pracę na 1/2 etatu u pracodawcy B. W dniu 11 kwietnia 2012 r. urodziła dziecko (przed porodem nie korzystała ze zwolnień lekarskich). Z tego tytułu nabyła prawo do:
|
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek macierzyński:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|