Gazeta Podatkowa nr 35 (867) z dnia 30.04.2012
Opodatkowanie zasiłku macierzyńskiego
Pracownica od kwietnia 2012 r. przebywa na urlopie macierzyńskim. Czy w tej sytuacji przy wypłacie zasiłku macierzyńskiego muszę jej uwzględnić koszty uzyskania przychodów i kwotę zmniejszającą podatek?
Pracodawca zobligowany jest do poboru zaliczek na podatek od uzyskanych przez pracownika w ciągu miesiąca przychodów ze stosunku pracy oraz zasiłków z ubezpieczenia społecznego (m.in. zasiłek macierzyński). Obliczając zaliczkę uwzględnia on m.in. koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 pkt 1 lub 3 ustawy o pdof (art. 32 ust. 2 ustawy).
Przy czym wskazane w tych przepisach koszty dotyczą przychodów ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych i nie mają zastosowania do zasiłku macierzyńskiego. Wynika to z faktu, że zasiłki z ubezpieczenia społecznego zaliczane są do przychodów z innych źródeł (art. 20 ust. 1 i 2 ustawy o pdof).
Tak więc jeżeli w danym miesiącu zostanie wypłacony pracownicy wyłącznie zasiłek macierzyński, nie przysługują jej koszty uzyskania przychodów ze stosunku pracy. Inaczej jest, jeżeli poza zasiłkiem macierzyńskim pracownica uzyskała świadczenie stanowiące przychód ze stosunku pracy. Wówczas za ten miesiąc przysługują jej koszty uzyskania przychodów.
Nie ma natomiast przeszkód, aby zaliczkę na podatek dochodowy obliczoną od zasiłku macierzyńskiego obniżyć o kwotę zmniejszającą, czyli w 2012 r. o 46,33 zł (jeżeli pracownica złożyła PIT-2).
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek macierzyński:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|