Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 20 (302) z dnia 10.10.2011
Przesunięcie wypłaty zasiłku macierzyńskiego w związku z pobytem dziecka w szpitalu
Pracownica po wykorzystaniu 60 dni urlopu macierzyńskiego przerwała urlop z uwagi na pobyt dziecka w szpitalu. Nie wróciła do pracy, tylko dostarczyła zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA orzekające o konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem od 12 do 30 września 2011 r. Dziecko zostało wypisane ze szpitala wcześniej, tj. 27 września 2011 r. Czy pozostałą część urlopu macierzyńskiego pracownica powinna wykorzystać po wyjściu dziecka ze szpitala, czy też po zakończeniu zwolnienia lekarskiego na dziecko?
Możliwość przesunięcia części urlopu macierzyńskiego przewiduje art. 181 K.p. W myśl powołanego przepisu, pracownica, która wykorzystała po porodzie 8 tygodni (56 dni) urlopu macierzyńskiego może przerwać ten urlop, jeżeli dziecko wymaga opieki szpitalnej. Pozostałą część tego urlopu wykorzystuje w terminie późniejszym - po wyjściu dziecka ze szpitala. Oznacza to, że ostatnim dniem przerwy w wykorzystywaniu urlopu macierzyńskiego jest dzień wypisu dziecka ze szpitala. Ponieważ zasiłek macierzyński wypłaca się w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego, w razie przerwania urlopu macierzyńskiego przerwaniu ulega również wypłata zasiłku.
Pomimo tego, że pracownica otrzymała zwolnienie lekarskie na okres dłuższy niż pobyt dziecka w szpitalu, to nabyła prawo do zasiłku opiekuńczego wyłącznie do dnia wypisu dziecka ze szpitala. Od następnego dnia należy podjąć wypłatę zasiłku macierzyńskiego.
Czy należy ustalić nową podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego w sytuacji, gdy dziecko przebywa w szpitalu przez 3 miesiące, a pracownica po przerwaniu urlopu macierzyńskiego wróciła do pracy?
Tak, jeśli przerwa między okresami pobierania zasiłku macierzyńskiego trwała co najmniej 3 pełne miesiące kalendarzowe. Przepis art. 43 ustawy zasiłkowej dopuszcza bowiem możliwość ustalenia nowej podstawy wymiaru zasiłku wówczas, gdy przerwa w jego pobieraniu trwa co najmniej 3 miesiące kalendarzowe. Przepis ten nie będzie miał zastosowania w sytuacji, gdy zajdą okoliczności określone w art. 40 ustawy zasiłkowej, tj. gdy w czasie przerwy w pobieraniu zasiłku (lub w miesiącu przejścia na pozostałą część urlopu macierzyńskiego) wystąpi zmiana wymiaru czasu pracy. W takim przypadku do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego po przerwie krótszej niż 3 miesiące kalendarzowe zostanie przyjęte wynagrodzenie po zmianie etatu.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek macierzyński:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|