Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 3 (453) z dnia 1.02.2018
Dopuszczalność podjęcia dodatkowej pracy podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego
Kobieta, której umowa uległa przedłużeniu do dnia porodu, obecnie pobiera z ZUS zasiłek macierzyński. Dodatkowo takie świadczenie otrzymuje z tytułu ubezpieczenia jako osoba współpracująca przy prowadzeniu pozarolniczej działalności. Czy może ona podjąć pracę w ramach umowy o pracę? Jeżeli tak, to w jakim wymiarze oraz czy jej wykonywanie wpłynie na dalszą wypłatę zasiłku macierzyńskiego?
Osoba z pytania może podjąć pracę zarobkową bez ryzyka utraty prawa do zasiłku macierzyńskiego.
Pracownica, która urodziła dziecko w okresie zatrudnienia nabywa prawo do urlopu macierzyńskiego (20 tyg.) oraz rodzicielskiego (32 tyg.). Urlopy te należą do uprawnień pracowniczych, dlatego po rozwiązaniu się umowy (tu przedłużonej jedynie do dnia porodu z mocy art. 177 § 3 K.p.), pracownica traci prawo do omawianych urlopów. Pomimo tego zachowuje prawo do zasiłku macierzyńskiego.
Ważne: Zgodnie z art. 30 ust. 4 ustawy zasiłkowej, pracownicy zatrudnionej na czas określony, której umowa o pracę na podstawie art. 177 § 3 K.p. została przedłużona do dnia porodu - przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu tytułu ubezpieczenia. |
Zasiłek macierzyński jest wypłacany przez okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego. W takim przypadku podmiotem ustalającym prawo i wysokość świadczenia oraz go wypłacającym jest ZUS. Należy jedynie pamiętać, że do wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający urlopowi rodzicielskiemu niezbędne jest złożenie wniosku o jego wypłatę w wymaganym terminie, czyli najpóźniej na dzień przed rozpoczęciem wypłaty zasiłku za okres odpowiadający temu urlopowi.
Z kolei osoby prowadzące pozarolniczą działalność oraz z nimi współpracujące nie są uprawnione do urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, które jak wskazano wcześniej, przysługują pracownikom. Jeśli jednak podlegają ubezpieczeniu chorobowemu, mają prawo do zasiłku macierzyńskiego, wypłacanego za okres odpowiadający okresowi tych urlopów. Jego płatnikiem jest ZUS.
Przy ustalaniu prawa do zasiłku macierzyńskiego nie stosuje się art. 17 ustawy zasiłkowej, dotyczącego utraty prawa do zasiłku w razie wykonywania pracy zarobkowej. Przepis ten ma zastosowanie do osób pobierających świadczenie chorobowe za okres orzeczonej niezdolności do pracy z powodu choroby, co nie występuje w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego.
Obowiązujące regulacje nie zakazują podjęcia zatrudnienia w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego, ani nie nakładają dodatkowych wymogów formalnych z tym związanych. W konsekwencji nie ma przeszkód do podjęcia przez zainteresowaną pracy, bez względu na podstawę prawną jej świadczenia (np. umowa o pracę, zlecenia).
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek macierzyński:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|