Gazeta Podatkowa nr 53 (1198) z dnia 2.07.2015
Wynagrodzenie za pracę w miesiącu wypłaty pensji i zasiłku chorobowego
Pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy otrzymuje stałe miesięczne wynagrodzenie oraz premię regulaminową w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego. W okresie od 6 do 14 maja br. pracownik chorował. Przy czym za okres od 6 do 10 maja br. przysługiwało mu wynagrodzenie chorobowe, a za okres od 11 do 14 maja br. zasiłek chorobowy, który wypłacał ZUS. Jak należało obliczyć jego wynagrodzenie za pracę?
Pracownikowi za czas niezdolności do pracy wskutek choroby trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego (w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia - do 14 dni) przysługuje wynagrodzenie chorobowe (art. 92 § 1 pkt 1 K.p.). Natomiast za czas niezdolności do pracy z tego tytułu, trwającej dłużej niż 33 dni w roku kalendarzowym (dłużej niż 14 dni w przypadku pracownika 50+), pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego, ustalanego na zasadach określonych w odrębnych przepisach. Zasiłek chorobowy może wypłacać pracodawca lub ZUS. Dla ustalenia wysokości stałego miesięcznego wynagrodzenia pracownika za pracę w miesiącu, w którym wystąpiła absencja chorobowa, nie ma jednak znaczenia, kto wypłaca zasiłek chorobowy. Metodyka obliczenia tego wynagrodzenia, zarówno w przypadku wypłaty za część miesiąca wynagrodzenia chorobowego, jak i zasiłku chorobowego (płatnego przez pracodawcę lub ZUS), jest jednolita. Została ona określona w § 11 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań... (Dz. U. z 1996 r. nr 62, poz. 289 ze zm.). W celu obliczenia wynagrodzenia ustalonego w stałej stawce miesięcznej za przepracowaną część miesiąca, jeżeli pracownik za pozostałą część tego miesiąca otrzymał wynagrodzenie chorobowe, należy:
- miesięczną stawkę wynagrodzenia podzielić przez 30,
- otrzymaną kwotę pomnożyć przez liczbę dni wskazanych w zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby,
- otrzymaną kwotę odjąć od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.
Regulacja ta ma też zastosowanie w przypadku nieobecności pracownika w pracy, w okresie której pracownikowi przysługuje zasiłek przewidziany w przepisach o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub w przepisach o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (§ 11 ust. 2 powołanego rozporządzenia).
Zatem bez względu na to, czy za okres chorobowej niezdolności do pracy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie czy zasiłek chorobowy i kto wypłaca te świadczenia, zasady ustalania stałego miesięcznego wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca są takie same.
Przykład Zatrudnionemu na pełny etat pracownikowi przysługuje stałe miesięczne wynagrodzenie w wysokości 1.800 zł oraz premia regulaminowa w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego. W okresie od 6 do 14 maja br. pracownik chorował, otrzymując za okres od 6 do 10 maja br. wynagrodzenie chorobowe, a za okres od 11 do 14 maja br. zasiłek chorobowy, wypłacany przez ZUS. W podanej sytuacji należało zastosować § 11 rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia... niezależnie od tego, jakie świadczenia chorobowe otrzymywał pracownik i kto je wypłacał. Wysokość wynagrodzenia za pracę pracownika za maj br. wyniosła:
|
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Rozliczanie wynagrodzeń:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|