Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 12 (390) z dnia 10.06.2015
Czy wypłata wynagrodzenia przed ustalonym terminem jest dopuszczalna?
Wypłacamy wynagrodzenia w cyklach miesięcznych, a termin wypłaty zgodnie z regulaminem ustalono na 10. dzień następnego miesiąca. Czy wypłacając wynagrodzenie wcześniej, np. 3. dnia następnego miesiąca, pracodawca postępuje prawidłowo?
Wypłatę wynagrodzenia przed ustalonym terminem należy uznać za dopuszczalną.
Stosownie do art. 86 K.p. pracodawca jest obowiązany wypłacać wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy. Wypłaty dokonuje się w formie pieniężnej, a w inny sposób niż do rąk pracownika (np. na jego rachunek bankowy), jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie. Regulaminowe postanowienie o innej niż gotówkowa wypłacie wynagrodzenia nie ma mocy wiążącej (por. wyrok SN z dnia 24 września 2003 r., sygn. akt I PK 324/02, OSNP 2004/18/313).
Ważne: Termin, miejsce, czas i częstotliwość wypłaty wynagrodzenia powinny być przedmiotem postanowień regulaminu pracy (art. 86 § 1 w związku z art. 1041 § 1 pkt 5 K.p.), a w przypadku braku regulaminu powinny być podane do wiadomości pracownika w informacji o warunkach zatrudnienia (art. 29 § 3 in fine K.p.). |
Termin wypłaty wynagrodzenia u pracodawcy objętego układem zbiorowym pracy może ustanawiać ten akt prawa (por. B. Wagner, Kodeks pracy 2011, Komentarz, ODDK 2011, str. 503).
W myśl art. 85 K.p. wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu w stałym i ustalonym z góry terminie. Wynagrodzenie płatne w cyklach miesięcznych wypłaca się z dołu niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Termin ten dotyczy wszystkich składników wynagrodzenia, do których prawo zostało nabyte w danym miesiącu kalendarzowym. Jedynie składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż jeden miesiąc (np. dodatki za godziny nadliczbowe z przekroczenia normy tygodniowej w dłuższym niż miesiąc okresie rozliczeniowym) wypłaca się z dołu, w terminach określonych w przepisach prawa pracy.
Należy mieć przy tym na uwadze, że pracodawca, który wbrew obowiązkowi nie wypłaca w ustalonym terminie wynagrodzenia za pracę, popełnia wykroczenie przeciwko prawom pracownika i może być ukarany grzywną (art. 282 § 1 pkt 1 K.p.).
Przepisy Kodeksu pracy nie regulują praw pracownika w razie uchybienia terminowi wypłaty. W tej sytuacji zgodnie z art. 300 K.p. stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego, który przewiduje sankcje w przypadku opóźnienia w wypłacie. Na mocy art. 471 K.c. oraz 481 K.c. pracownik może żądać odsetek, a jeżeli poniósł z powodu tego opóźnienia szkodę, także odszkodowania.
Wcześniejsze spełnienie świadczenia nie skutkuje tego typu konsekwencjami, a tym samym należy uznać, że wypłata wynagrodzenia przed ustalonym terminem jest dopuszczalna.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Rozliczanie wynagrodzeń:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|