Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 3 (381) z dnia 1.02.2015
Wynagrodzenie w przypadku nieprzepracowania ani jednego dnia z przyczyn pracodawcy
Zatrudniliśmy pracownika od 31 grudnia 2014 r. Jednak zakład w tym dniu był nieczynny z powodu odbioru dnia wolnego za listopadowe święto. Czy pracownik nabył prawo do wynagrodzenia? Nadmieniamy, że w zakładzie obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy.
Tak, pracownik nabył prawo do wynagrodzenia przestojowego, gdyż nie przepracował obowiązującej go liczby godzin z przyczyn dotyczących pracodawcy.
Pracownik zatrudniony w trakcie okresu rozliczeniowego powinien przepracować tyle godzin, ile wynika z wyliczenia jego wymiaru w tym "skróconym" okresie. Stosuje się przy tym ogólne reguły jego obliczania, wynikające z art. 130 K.p., czyli:
- mnoży 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie
- dodaje do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku, dalej
- obniża obliczoną wielkość o 8 godzin za każde święto występujące w tym okresie i przypadające w innym dniu niż niedziela.
Pracownikowi należy odpowiednio zaplanować wyliczoną w ten sposób liczbę godzin roboczych (wymiar czasu pracy), a następnie za nią zapłacić. Co istotne, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za pracę wówczas, gdy tę pracę wykonywał, a w przeciwnym razie tylko wtedy, gdy przepisy prawa tak stanowią (art. 80 K.p.). Uniemożliwienie wypracowania wymiaru w związku z zamknięciem zakładu należy zakwalifikować do przeszkód dotyczących pracodawcy. To obliguje do wypłaty za ten czas wynagrodzenia przestojowego.
Pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie przestojowe (art. 81 § 1 K.p.). Wynagrodzenie przestojowe to wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania pracownika, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia. W każdym przypadku wynagrodzenie to nie może być niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Przykład |
Pracodawca stosuje podstawowy system czasu pracy (od poniedziałku do piątku) i trzymiesięczny okres rozliczeniowy (ostatni w 2014 r. obejmował m-ce od X do XII). W dniu 31 grudnia 2014 r. zatrudnił nowego pracownika, ze stawką w wysokości 16 zł/godz. W skróconym dla pracownika okresie nie wystąpił ani jeden pełny tydzień oraz żadne święto, a jedynie 1 dzień w przedziale od poniedziałku do piątku. Wymiar czasu pracy pracownika wyniósł zatem 8 godzin (1 dzień x 8 godz.). Dzień 31 grudnia 2014 r. był u pracodawcy dniem wolnym za 1 listopada - Wszystkich Świętych. Ponieważ zakład pracy w tym dniu był nieczynny, nowo zatrudniony nie wypracował wymiaru. Nabył on jednak prawo do wynagrodzenia przestojowego w kwocie 128 zł (16 zł x 8 godz.).
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Rozliczanie wynagrodzeń:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|