Gazeta Podatkowa nr 4 (1149) z dnia 12.01.2015
Dodatek za pracę w nocy w wynagrodzeniu minimalnym
W umowie o pracę wskazano, że przysługuje mi wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 1.650 zł oraz dodatki nocne. Jednak dodatki te nie są mi wypłacane osobno, ale pracodawca uzupełnia nimi moją pensję do minimalnego poziomu. Czy to jest dopuszczalne?
TAK. Dodatki za pracę w nocy zalicza się do wynagrodzeń osobowych i przyjmuje się je przy ustalaniu, czy pracownik osiągnął w danym miesiącu wynagrodzenie minimalne.
Pracownik zatrudniony w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może otrzymywać wynagrodzenia w wysokości niższej niż wynosi minimalne wynagrodzenie za pracę, z wyjątkiem pierwszego roku pracy. Tak stanowi art. 6 ust. 1 i 2 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2002 r. nr 200, poz. 1679 ze zm.). Do obliczenia wysokości wynagrodzenia pracownika przyjmuje się przysługujące danej osobie składniki wynagrodzenia oraz inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez GUS do wynagrodzeń osobowych. Wyłącza się jedynie:
- nagrodę jubileuszową,
- odprawę pieniężną przysługującą w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy,
- wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.
Do wynagrodzeń osobowych zalicza się dodatek m.in. za pracę w nocy. Jak bowiem stanowi "Załącznik do objaśnień do sprawozdawczości z zatrudnienia i wynagrodzeń" dostępny na stronie internetowej GUS, do wynagrodzeń osobowych zalicza się m.in. dodatki za staż pracy oraz inne dodatki (dodatkowe wynagrodzenia) za szczególne właściwości pracy, szczególne kwalifikacje lub warunki pracy. W kwestii dodatku nocnego wypowiedział się Główny Inspektorat Pracy w piśmie z dnia 6 kwietnia 2009 r. (GPP-471-4560-25/09/PE/RP). Uznał w nim, że: "(…) Według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez GUS do wynagrodzeń osobowych należą też dodatek m.in. za pracę w nocy. Mimo że taki stan rzeczy budzi wątpliwości i zastrzeżenia Państwowej Inspekcji Pracy, która postuluje o zmianę dotychczasowych przepisów w tej materii, to zgodnie z przepisami do minimalnego wynagrodzenia (…) możemy wliczać dodatek za pracę w nocy".
Także niektórzy specjaliści z zakresu prawa pracy uważają, że dodatki nocne nie powinny być wliczane do minimalnego wynagrodzenia, bowiem przysługują one za uciążliwość pracy w nocy. W sytuacji gdy dodatki nocne są uwzględniane przy porównaniu uzyskanego wynagrodzenia z wynagrodzeniem minimalnym, pracownik nie "widzi" gratyfikacji za tego rodzaju pracę. Dodatki te są bowiem jednym ze składników wyłącznie płacy na poziomie minimalnym, a nie odrębnego wynagrodzenia za uciążliwość pracy w nocy. Jednakże do czasu zmiany przepisów prawa pracy dopuszczalne jest wliczanie dodatków nocnych do wynagrodzenia minimalnego, jako jednej z części składowych.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Rozliczanie wynagrodzeń:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|