Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 24 (378) z dnia 10.12.2014
Ustalanie wynagrodzenia w przypadku odwołania pracownika z urlopu
Pracownik korzystający z jednodniowego urlopu wypoczynkowego został z niego telefonicznie odwołany z powodu awarii. Przepracował jednak tylko część dniówki roboczej. Jaki to ma wpływ na jego czas pracy? Jak obliczyć wynagrodzenie za ten dzień?
Godziny przepracowane należy zaliczyć do rozkładowego czasu pracy, a pozostałe do przestoju i odpowiednio je wynagrodzić.
Zgodnie z art. 167 § 1 K.p. pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego. Powyższe jest dopuszczalne gdy wystąpiły okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili rozpoczynania urlopu i które spowodowały, że dla prawidłowego przebiegu pracy konieczna jest obecność pracownika ze względu na jego uprawnienia, kwalifikacje czy zajmowane stanowisko.
Pracownik, który został odwołany z urlopu wypoczynkowego ma obowiązek stawić się w pracy, w terminie określonym przez pracodawcę.
W praktyce zdarzają się przypadki, że wezwanie do pracy obejmuje tylko kilka godzin. Jednak urlopu można udzielić jedynie na cały dzień roboczy, a na jego część wyjątkowo, jeśli pozostała do wykorzystania końcówka jest niższa niż pełny wymiar dobowy (art. 1542 § 1 i 4 K.p.). Konsekwentnie odwołanie z urlopu nie może dotyczyć części dnia pracy. Nawet, gdy praca jest wykonywana tylko przez kilka godzin, pracownikowi należy "zwrócić" (anulować) cały dzień urlopu.
Kwalifikacja godzin przepracowanych nie budzi żadnych wątpliwości. Ponieważ przypadały na rozkładową dniówkę, należy je uznać za pracę w ramach wymiaru, za którą przysługuje normalne wynagrodzenie (art. 80 K.p.). Natomiast godziny nieprzepracowane należy zaliczyć do godzin przestojowych. Jakkolwiek nie jest to klasyczna przyczyna przestoju, jak na przykład awaria maszyn czy przerwa w dostawie prądu, to leży ona po stronie pracodawcy. Pracownik nie może ponosić konsekwencji takiego stanu rzeczy. Jeśli był gotów do wykonania pracy (gotowość tę potwierdził przybyciem na wezwanie), ale z przyczyn niezależnych od siebie nie mógł jej świadczyć w pełnym wymiarze dobowym, za godziny, które brakują do pełnej dobowej normy czasu pracy powinien otrzymać wynagrodzenie przestojowe, o którym mowa w art. 81 § 1 K.p. Takie też stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 7 maja 2008 r. (sygn. akt II PK 331/07, OSNP 2009/17-18/230).
Wynagrodzenie przestojowe to wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania pracownika, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia. W każdym przypadku wynagrodzenie to nie może być niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Przykład |
Pracownik zatrudniony w systemie podstawowym świadczy pracę od poniedziałku do piątku od 700 do 1500. Jego wynagrodzenie ustalone zostało w stałej miesięcznej wysokości 2.500 zł.
W dniu 10 listopada 2014 r. pracownik korzystał z urlopu wypoczynkowego, jednak w związku z wystąpieniem w firmie awarii został wezwany do pracy i pracował od 1100 do 1500. Pracodawca "anulował" urlop. Za ten dzień wypłacił pracownikowi oprócz wynagrodzenia za wykonaną pracę także wynagrodzenie przestojowe. Przeliczenia nie były konieczne, gdyż ich wynik prowadził do pełnego wynagrodzenia zasadniczego. Takie też wynagrodzenie otrzymał pracownik za listopad br.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Rozliczanie wynagrodzeń:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|