Gazeta Podatkowa nr 56 (1097) z dnia 14.07.2014
Potrącenie z wynagrodzenia
Pracodawca otrzymał z firmy kredytowej (nie z banku) pismo w sprawie potrącenia z wynagrodzenia pracownika niespłaconego kredytu, tzw. chwilówki. Czy takie pismo upoważnia pracodawcę do dokonywania potrąceń z wynagrodzenia?
Należności, jakie możliwe są do potrącenia z wynagrodzenia pracownika bez jego zgody, wskazuje art. 87 § 1 K.p. W myśl tego przepisu z wynagrodzenia za pracę po odliczeniach składkowo-podatkowych podlegają potrąceniu tylko następujące należności:
- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności niealimentacyjnych,
- zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
- kary pieniężne z odpowiedzialności porządkowej przewidziane w art. 108 K.p.
Ponadto z wynagrodzenia za pracę odlicza się, w pełnej wysokości, kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia (art. 87 § 7 K.p.). Inne niż wymienione należności mogą być potrącane z wynagrodzenia za zgodą pracownika wyrażoną na piśmie.
Jak wynika z przytoczonych regulacji, wynagrodzenie pracownika podlega szczególnej ochronie, która nie pozwala na dowolne dokonywanie z niego potrąceń. Możliwości te ogranicza właśnie art. 87 K.p. Dlatego pismo z instytucji kredytowej, niebędące tytułem wykonawczym, nie stanowi podstawy do potrącania należności z wynagrodzenia pracownika bez jego pisemnej zgody.
W omawianej sytuacji realizacja potrącenia będzie możliwa dopiero po przedłożeniu tytułu wykonawczego albo po wyrażeniu zgody na piśmie przez pracownika.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Rozliczanie wynagrodzeń:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|