Gazeta Podatkowa nr 100 (1037) z dnia 16.12.2013
Podstawa minimalnego bez dodatku za nadgodziny
Jeżeli wynagrodzenie pracownika w danym miesiącu nie osiąga wysokości wynagrodzenia minimalnego, uzupełniamy je do tego poziomu. Przy ustalaniu, czy płaca danego pracownika odpowiada minimalnemu wynagrodzeniu za pracę, nie bierze się pod uwagę wynagrodzenia za pracę nadliczbową. Czy dotyczy to również dodatku za nadgodziny?
Przepisy prawa pracy wymagają zapewnienia pracownikowi minimalnego poziomu wynagrodzenia za pracę. Obowiązek ten wynika z podstawowych zasad prawa pracy określonych m.in. w art. 13 K.p. oraz art. 6 ust. 1 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2002 r. nr 200, poz. 1679 ze zm.).
Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalana jest corocznie w odniesieniu do danego roku kalendarzowego. Do podstawy tego wynagrodzenia przyjmuje się przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych.
Jakie składniki płacowe zalicza się do wynagrodzeń osobowych, wynika głównie z objaśnień do formularzy Z-06 i Z-03, dostępnych na stronie internetowej GUS (www.stat.gov.pl, w zakładce "Formularze"). Przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia minimalnego nie uwzględnia się jedynie:
- nagrody jubileuszowej,
- odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy,
- wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.
Jeżeli miesięczne wynagrodzenie pracownika jest niższe od minimalnego, pracodawca ma obowiązek uzupełnić je do wysokości gwarantowanej ustawowo. Wyrównanie do poziomu ustawowego nie może jednak nastąpić poprzez uwzględnienie składników wynagrodzenia wyłączonych z podstawy płacy minimalnej.
Do podstawy wynagrodzenia minimalnego nie wlicza się składników wynagrodzenia przysługujących za pracę ponad normę.
W przypadku wynagrodzenia za pracę nadliczbową, objętego zakresem wspomnianego wyłączenia, przepisy nie wskazują, czy chodzi tylko o normalne wynagrodzenie za nadgodziny. Należy jednak zwrócić uwagę, że dodatek za taką pracę jest również składnikiem wynagrodzenia, powiązanym ściśle z wystąpieniem pracy nadliczbowej. Jest on dodatkowym wynagrodzeniem za jej świadczenie. Dlatego, mimo że nie jest wymieniony wprost w przepisie, powinien podlegać wyłączeniu z podstawy wynagrodzenia minimalnego.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Rozliczanie wynagrodzeń:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|