Gazeta Podatkowa nr 64 (1001) z dnia 12.08.2013
Zmiana terminu wypłaty wynagrodzenia
W zakładzie wynagrodzenie jest wypłacane 10. dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni. Pracodawca zamierza wypłacać pensje ostatniego dnia danego miesiąca. W firmie jest zatrudnionych ponad 20 pracowników i obowiązuje regulamin pracy oraz wynagradzania. Jak wprowadzić zmianę terminu wypłaty wynagrodzenia i od kiedy będzie ona obowiązywała?
Wynagrodzenie za pracę jest jednym z ważniejszych warunków zatrudnienia określonym w umowie o pracę. Stosowne uregulowania odnośnie terminu i formy wypłaty wynikają w tym zakresie z przepisów Kodeksu pracy.
Wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Wynagrodzenie płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Ustawodawca uregulował też kwestię wypłaty wynagrodzenia w sytuacji, gdy ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia przypada w dniu wolnym od pracy. W takim przypadku wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym dzień wolny od pracy.
U pracodawców, którzy mają obowiązek wprowadzenia regulaminu pracy, czyli zatrudniających co najmniej 20 pracowników, informacje odnośnie m.in. terminu, miejsca, czasu i częstotliwości wypłaty wynagrodzenia powinny być ustalone w tym regulaminie (art. 1041 § 1 pkt 5 K.p.). Regulaminu pracy nie wprowadza się, jeśli w zakresie porządku i organizacji w procesie pracy oraz związanych z nimi praw i obowiązków pracowników obowiązują postanowienia układu zbiorowego pracy lub gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 20 pracowników.
Natomiast u małych pracodawców, niemających obowiązku ustalenia regulaminu pracy, informacje m.in. o miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia podaje się w informacji o warunkach zatrudnienia, o której mowa w art. 29 § 3 K.p.
Zmiany postanowień regulaminu pracy dokonuje się w drodze jego aneksowania. Zmiany te wchodzą w życie po upływie 2 tygodni od dnia podania ich do wiadomości pracowników, w sposób przyjęty u danego pracodawcy (art. 1043 § 1 K.p.).
W sytuacji wskazanej w pytaniu, pracodawca dokonując zmiany terminu wypłaty wynagrodzenia określonego w regulaminie pracy na mocy aneksu, jest obowiązany powiadomić o tym fakcie swoich pracowników w sposób stosowany w zakładzie, np. poprzez wywieszenie tej zmiany na tablicy ogłoszeń. Po upływie dwóch tygodni od podania ich do wiadomości pracowników zmiany regulaminu pracy zaczną obowiązywać.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Rozliczanie wynagrodzeń:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|