Gazeta Podatkowa nr 45 (982) z dnia 6.06.2013
Ustalenie wynagrodzenia za pracę w kwocie brutto czy netto?
Zamierzamy zatrudnić pracownika, który w trakcie ustalania warunków zatrudnienia zaproponował wynagrodzenie w kwocie netto. Zakład jednak w umowach o pracę określa wynagrodzenie w kwocie brutto (bez odliczeń składkowo-podatkowych). Czy nasze postępowanie jest prawidłowe?
TAK. W umowie o pracę należy określić wynagrodzenie pracownika w kwocie obejmującej także tę jego część, którą pracodawca ma obowiązek potrącić, czyli w tzw. kwocie brutto.
Jak wyjaśnił Sąd Najwyższy w uchwale podjętej w dniu 7 sierpnia 2001 r., sygn. akt III ZP 13/01: "Sąd pracy, zasądzając wynagrodzenie za pracę, nie odlicza od tego wynagrodzenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składek na ubezpieczenie społeczne."
W uzasadnieniu do tej uchwały stwierdził ponadto, że w prawie pracy nie funkcjonuje pojęcie wynagrodzenia netto, a wynagrodzenie w rozumieniu prawa pracy jest wynagrodzeniem bez potrąceń.
Wynagrodzenie za pracę jest niezbędnym elementem stosunku pracy (art. 22 § 1 K.p.) i wynika z przepisów prawa pracy. Obejmuje ono całość wynagrodzenia, w tym także tę część, którą pracodawca może (ma obowiązek) potrącić (odliczyć). W myśl tych przepisów nie można więc w ogóle konstruować takiej definicji wynagrodzenia za pracę, w której będzie się wyróżniać część wynagrodzenia za pracę należną pracownikowi (wynagrodzenie netto) i część, która pracownikowi nie przysługuje. Wynagrodzenie za pracę należy się pracownikowi w całości i takie wynagrodzenie wyznaczone jest przez treść stosunku pracy.
Zdaniem SN pojęcie wynagrodzenia "brutto" w ogóle nie występuje w przepisach prawa pracy i ma raczej znaczenie potoczne. Prawo pracy posługuje się bowiem tylko pojęciem wynagrodzenia za pracę.
Potoczne znaczenie ma też pojęcie wynagrodzenia "netto". Należy przez nie rozumieć część wynagrodzenia za pracę wypłacaną pracownikowi, ale tylko wtedy, gdy pracodawca dokona stosownych odliczeń na podstawie innych przepisów prawa. Potwierdzeniem tego jest art. 87 § 1 K.p. dotyczący potrąceń z wynagrodzenia. W myśl wskazanego przepisu z wynagrodzenia za pracę - po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - podlegają potrąceniu określone należności. Oznacza to, że z wynagrodzenia za pracę odlicza się składki na ubezpieczenia społeczne i zaliczkę na podatek. Zatem ta część wynagrodzenia, która podlega odliczeniu (składki i podatek), stanowi też część wynagrodzenia za pracę pracownika.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Rozliczanie wynagrodzeń:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|