Gazeta Podatkowa nr 104 (936) z dnia 27.12.2012
Wynagrodzenie poniżej minimalnego poziomu
Zatrudniamy pracownika wynagradzanego stawką godzinową (ma tylko pensję zasadniczą), w ramach pełnego etatu. W dwóch miesiącach jego wynagrodzenie nie osiągnęło poziomu minimalnego. Czy musimy je wyrównać do wysokości wynagrodzenia minimalnego, jeżeli pracownik pobiera jednocześnie rentę z tytułu niezdolności do pracy?
Pracownik zatrudniony w ramach stosunku pracy i na pełnym etacie ma gwarancję wynagrodzenia w wysokości co najmniej minimalnej (w 2012 r. - 1.500 zł, w 2013 r. - 1.600 zł). Pracownik niepełnoetatowy ma natomiast zapewnione wynagrodzenie na poziomie płacy minimalnej ustalonej proporcjonalnie do wielkości jego etatu. Powyższe gwarancje wynikają z art. 6 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2002 r. nr 200, poz. 1679 ze zm.). Wskazana ustawa przewiduje obowiązek dopełnienia wynagrodzenia do poziomu minimalnego, jeżeli w danym miesiącu nie został on osiągnięty z uwagi na terminy wypłat niektórych składników wynagrodzenia lub określony rozkład czasu pracy.
W przedstawionej sprawie brak jest informacji z jakiego powodu pracownik nie uzyskał minimalnego wynagrodzenia za pracę. Bez względu jednak na okoliczności powodujące ustalenie wynagrodzenia poniżej ustawowego poziomu, pracownik powinien otrzymać pensję w wysokości co najmniej minimalnej w każdym miesiącu (uwzględniając odliczenia podatkowo-składkowe). To, że oprócz zatrudnienia na podstawie umowy o pracę pracownik ma jeszcze inne źródła dochodów, nie ma tu żadnego znaczenia.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Rozliczanie wynagrodzeń:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|