Gazeta Podatkowa nr 54 (1511) z dnia 5.07.2018
Wykorzystanie czasu wolnego za nadgodziny a poziom wynagrodzenia
Pracownicy wynagradzani są stałą stawką miesięczną. Czasami pracują w nadgodzinach, za które otrzymują na swój wniosek czas wolny. W firmie obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy i zdarza się, że pracownicy odbierają czas wolny w innym miesiącu niż miesiąc, w którym wystąpiły nadgodziny. Nie przeliczamy wtedy wynagrodzenia (wypłacamy stawkę wynikającą z umowy). Czy jest to prawidłowe?
NIE. Pracodawca może odstąpić od przeliczania wynagrodzenia za pracę tylko w przypadku, gdy wykorzystanie czasu wolnego za nadgodziny nastąpiło w tym samym miesiącu, w którym one wystąpiły. Czas nadpracowany (nadgodziny) i wolny zostaną bowiem zbilansowane i w konsekwencji nie wpłyną na poziom wynagrodzenia za ten miesiąc. W pozostałych przypadkach przeliczenie wynagrodzenia jest jednak konieczne i nie ma na to wpływu fakt, że pracownicy wynagradzani są stałą stawką miesięczną. Zaniechanie przeliczenia wynagrodzenia w sytuacji, gdy czas wolny za nadgodziny odbierany jest w innym miesiącu niż ten, w którym one wystąpiły, może prowadzić do zaniżenia lub zawyżenia wynagrodzenia za pracę w poszczególnych miesiącach.
Trzeba pamiętać, że za pracę w nadgodzinach, niezależnie od przysługującej za nią rekompensaty w postaci czasu wolnego lub dodatku, należy wypłacić normalne wynagrodzenie za pracę. Jeżeli pracodawca nie przeliczy wynagrodzenia pracownika za miesiąc, w którym wystąpiły nadgodziny, ten wymóg nie zostanie spełniony. Pracownik otrzyma bowiem w takiej sytuacji wynagrodzenie zaniżone, tj. obejmujące tylko godziny wynikające z rozkładu, a nie faktycznie przepracowane. Natomiast w miesiącu wykorzystywania czasu wolnego za nadgodziny na wniosek pracownika, wynagrodzenie zostanie zawyżone - w świetle faktu, że pracownik przepracuje mniej godzin niż to wynikało z jego rozkładu czasu pracy. W przypadku więc, gdy pracownik korzysta z czasu wolnego na swój wniosek (tj. w proporcji 1:1) w innym miesiącu niż ten, w którym była świadczona praca nadliczbowa, pracodawca powinien:
- w miesiącu wystąpienia nadgodzin wypłacić normalne wynagrodzenie za te godziny, łącznie z wynagrodzeniem za pracę za cały miesiąc,
- w miesiącu wykorzystywania czasu wolnego za nadgodziny wypłacić wynagrodzenie tylko za pracę wykonaną.
Należy zasygnalizować, że zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, udostępnionym naszemu Wydawnictwu w dniu 9 stycznia 2018 r., w przypadku gdy wynagrodzenie za pracę w miesiącu oddawania czasu wolnego na wniosek pracownika jest niższe niż wynikające z umowy, to nie może ono wynosić mniej niż wynagrodzenie minimalne.
Przykład Pracownik pełnoetatowy w dniach 2-3 lipca 2018 r. przepracował 4 nadgodziny z przekroczenia dobowego w porze dziennej. Jest on wynagradzany stałą stawką miesięczną w kwocie 4.250 zł. Obowiązuje go 3-miesięczny okres rozliczeniowy, przypadający m.in. na miesiące lipiec - wrzesień br. Zakładamy, że pracownik zawnioskuje o udzielenie mu czasu wolnego za nadgodziny i wykorzysta go w sierpniu br. oraz że w obu wskazanych miesiącach nie wystąpią inne nieobecności w pracy. Pracownikowi będzie przysługiwało wynagrodzenie:
|
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Rozliczanie wynagrodzeń:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|