Przegląd Podatku Dochodowego nr 17 (305) z dnia 1.09.2011
Spóźniony przelew z pensjami przesunie moment potrącenia kosztu - problem z forum dyskusyjnego
Wynagrodzenie wysłane 29.07 a na wyciągu zaksięgowane 01.08? Co zrobić? Utworzyłam paczkę przelewów i miałam środki na koncie 29 lipca. Poszedł przelew po południu. Część pracowników dostało wynagrodzenie tego dnia, a część dopiero 01.08 po weekendzie - a w tym samym czasie wysłano wynagrodzenie. Wynagrodzenie płatne zgodnie z regulaminem do końca miesiąca... co teraz zrobić z kosztami?
Wypowiedzi uczestników dyskusji
- Czyli część wynagrodzenia masz zdjętą z konta 29, a część 1 sierpnia?
- Tak
- Ale środki na koncie były...
- Baaaardzo dziwne, ale jakby nie ma wyjścia - ta część która poszła w sierpniu to koszty innego miesiąca, do tego podział w podatku i zusie dochodzi - baaardzo dziwne - swoją drogą jak oni tam w banku to wymyślili?? chyba, że wynagrodzenie poszło bardzo późno...
- Hmm, no to problem...
te wynagrodzenia które wpłynęły do pracowników 01.08.2011, trzeba uznać za wypłacone w sierpniu - czyli koszt w dniu 01.08.2011; podatek od tych wynagrodzeń do 20.09.2011; ZUS od tych wynagrodzeń w RCA i DRA za sierpień, składki płatne do 15.09.11 i do zaksięgowania w dniu faktycznej zapłaty
dodatkowo RCA za lipiec ZEROWY za tych, którzy otrzymali kasę 01.08.2011, bo w lipcu nic nie otrzymali....
trochę roboty ale w sumie nic trudnego :))), tylko porozpisywać
- I nie ma znaczenia, że na koncie były pieniądze?
- Najmniejszego, niestety.
Komentarz redakcji
W opisanej sytuacji określone kwoty "zeszły" z konta bankowego zakładu pracy po terminie wynikającym z regulaminu wynagradzania. Spóźnienie się z wypłatą wynagrodzeń oznacza, że podatnik będzie mógł wynagrodzenia uwzględnić w kosztach dopiero w dacie faktycznej zapłaty (art. 23 ust. 1 pkt 55 updof i art. 16 ust. 1 pkt 57 updop). Skutkiem tego uchybienia, także składki ZUS będą kosztem uzyskania przychodów z chwilą ich zapłaty - zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 55a i ust. 3d updof oraz odpowiednio art. 16 ust. 1 pkt 57a i ust. 7d updop. Uczestniczka forum, która udzieliła odpowiedzi, słusznie nie miała co do tego wątpliwości.
Terminowo wypłacane wynagrodzenia i inne należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 i 6 updof oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy, pracodawcy powinni rozliczać w kosztach podatkowych z zastosowaniem metody memoriałowej. Warunkiem stosowania tej metody, czyli zaliczenia wskazanych należności w ciężar kosztów podatkowych już w miesiącu, za który są należne, jest ich wypłata lub postawienie do dyspozycji pracownika w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. Wynika to z art. 22 ust. 6ba updof i art. 15 ust. 4g updop.
W razie niedotrzymania terminu wypłaty, do omawianych należności stosuje się odpowiednio art. 23 ust. 1 pkt 55 updof i art. 16 ust. 1 pkt 57 updop. Oznacza to, że w takich okolicznościach obowiązuje zasada kasowa.
Tak więc, aby dochować terminu wypłaty świadczeń na rzecz pracowników, pracodawca musi wypłacić pracownikowi należne mu wynagrodzenie lub przynajmniej postawić je do jego dyspozycji. Przy wypłacie w gotówce postawienie wynagrodzenia do dyspozycji pracownika następuje wówczas, gdy pracodawca stworzy pracownikowi możliwość odbioru tego wynagrodzenia, np. w kasie firmy. W tym przypadku nie ma znaczenia czy pracownik odebrał pieniądze, wystarczy, że pracodawca był przygotowany do dokonania wypłaty.
W przypadku przelewu wynagrodzenia na konto uznanie rachunku bankowego pracownika oznacza zapłatę wynagrodzenia. Co wobec tego oznacza sformułowanie "postawienie do dyspozycji"? Czy będzie to moment dokonywania przelewów z rachunku bankowego firmy?
Odpowiedzi w tym zakresie udzielił Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (interpretacja indywidualna z 8 lipca 2009 r., nr IPPB5/423-198/09-3/MB).
We wniosku o interpretację indywidualną, podatnik będący pracodawcą zapytał czy "postawienie do dyspozycji", o którym mowa w art. 15 ust. 4g i 4h i art. 16 ust. 1 pkt 57 i 57a updop oznacza moment, w którym określone kwoty "zeszły" z konta bankowego zakładu pracy, czy też moment, w którym pracownik otrzymał wynagrodzenie na swoje konto bankowe. Wnioskodawca zwrócił uwagę, że wątpliwości związane ze sformułowaniem "postawione do dyspozycji" dotyczą sytuacji, gdy przeważnie z winy banku, należna kwota nie wpływa na konto pracownika w terminie zgodnym z regulaminem, pomimo iż zakład pracy dokonał zlecenia z odpowiednim wyprzedzeniem.
Z art. 86 Kodeksu pracy wynika, że miejsce wypłaty wynagrodzeń wskazuje regulamin pracy, a obowiązek wypłaty wynagrodzenia może być spełniony w inny sposób niż "do rąk pracownika", jeżeli uprzednio pracownik wyraził zgodę na piśmie. W sytuacji gdy zakład pracy posiada wyrażone na piśmie zgody pracowników na przekazywanie wynagrodzeń na konta bankowe, spółka uważa, iż "postawienie do dyspozycji" oznacza moment, w którym środki "schodzą" z konta bankowego pracodawcy.
Organ podatkowy w pełni podzielił stanowisko wnioskodawcy.
Uzupełniająco wyjaśnijmy, że obowiązek wypłacenia wynagrodzenia na rachunek bankowy podatnika może też wynikać z układu zbiorowego pracy (art. 86 § 3 K.p.). W tym przypadku pisemna zgoda pracownika nie jest wymagana.
Specyfika transakcji bankowych powoduje, że data polecenia wykonania przelewu zazwyczaj różni się od daty uznania rachunku odbiorcy.
Zwróć uwagę! W przypadku dokonywania przelewów z rachunku bankowego, decydujące znaczenie ma moment obciążenia tego rachunku, a nie moment złożenia dyspozycji przelewu lub uznania rachunku bankowego pracownika. |
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Rozliczanie wynagrodzeń:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|