Gazeta Podatkowa nr 83 (1333) z dnia 17.10.2016
Minimalne wynagrodzenie dla pracownika oddelegowanego za granicę
Dwóch moich pracowników zostanie oddelegowanych do pracy w Niemczech na okres 6 miesięcy na podstawie zaświadczenia A1 wydanego przez ZUS. Czy mam obowiązek zapewnić im co najmniej minimalne wynagrodzenie obowiązujące w tym kraju, czyli 8,5 euro za godzinę? Jak mam traktować pracowników wykonujących pracę na terenie Polski na rzecz zleceniodawcy z Niemiec (moja firma jest podwykonawcą usługi)?
W przypadku pracowników, którzy mają być oddelegowani do pracy do Niemiec na okres 6 miesięcy na podstawie zaświadczeń A1 - polski pracodawca ma obowiązek zapewnić im co najmniej minimalne wynagrodzenie obowiązujące w tym kraju. Jest tak dlatego, że warunki zatrudnienia pracownika delegowanego nie mogą być mniej korzystne od tych, które obowiązują w kraju, gdzie mają być świadczone usługi. Do tych warunków należą m.in.: maksymalne okresy pracy i minimalne okresy wypoczynku, minimalny wymiar płatnych urlopów rocznych, minimalne stawki płacy wraz ze stawką za nadgodziny.
W praktyce oznacza to, że pracodawca delegujący swoich pracowników do pracy na terenie Niemiec ma obowiązek zapewnić im co najmniej minimalne wynagrodzenie obowiązujące w tym kraju. Obecnie wynosi ono 8,5 euro brutto za godzinę pracy. Mniej można zapłacić doręczycielom gazet (tylko do końca 2016 r.), osobom do 18 lat, które nie ukończyły jeszcze nauki zawodu, praktykantom oraz osobom, które długo pozostawały bezrobotne (tylko przez pierwsze sześć miesięcy pracy).
Do pracowników, którzy wykonują pracę na terenie Polski, nie znajdą zastosowania przepisy odnośnie minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w Niemczech. W tym przypadku nie wystąpi delegowanie pracowników. Element transgranicznego świadczenia usług będzie bowiem polegał na tym, że efekt końcowy wykonanej usługi na terenie Polski trafi poza granice naszego kraju. Mimo że będzie wykonana na rzecz niemieckiego zleceniodawcy, to przedsiębiorca z Polski - jako podwykonawca tej usługi - nie ma obowiązku stosowania wobec swoich pracowników stawki 8,5 euro za godzinę pracy. Stawki te nie będą więc podlegały kontroli w oparciu o niemieckie przepisy o płacy minimalnej w przeciwieństwie do płacy pracowników delegowanych.
Obowiązek stosowania co najmniej minimalnych stawek wynagrodzenia obowiązujących w kraju świadczenia usług dotyczy tylko pracowników delegowanych.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Rozliczanie wynagrodzeń:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|