Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 25 (744) z dnia 1.09.2011
Możliwości obniżania wpłat na PFRON
W związku ze wzrostem zatrudnienia w firmie zobowiązany jestem do wnoszenia wpłat na PFRON. Słyszałem, że dokonując zakupów u niektórych producentów mogę zostać zwolniony z obowiązku ich wnoszenia. Na jakich zasadach obowiązuje to zwolnienie?
Istnieje możliwość dokonania obniżenia kwoty obowiązkowej wpłaty na konto Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z tytułu nieosiągania wymaganego wskaźnika zatrudniania pracowników niepełnosprawnych. Kwota wpłaty obniżona może zostać z tytułu dokonania zakupu usługi, z wyłączeniem handlu, lub produkcji od pracodawcy zatrudniającego co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, który osiąga wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych będących:
1) osobami niepełnosprawnymi zaliczonymi do znacznego stopnia niepełnosprawności lub
2) osobami niewidomymi, psychicznie chorymi lub upośledzonymi umysłowo lub osobami z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi lub epilepsją - zaliczonymi do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności,
- w wysokości co najmniej 30%.
Warunkiem obniżenia wpłaty jest terminowe uregulowanie należności za zrealizowaną produkcję lub usługę oraz otrzymanie informacji o kwocie obniżenia. To na sprzedającym spoczywa obowiązek wyliczenia kwoty obniżenia wpłaty, o czym informuje nabywcę poprzez wydanie mu informacji o kwocie obniżenia.
W żadnym przypadku dokonanie zakupów, o których mowa powyżej, nie zwalnia z obowiązku wnoszenia opłat, a jedynie uprawnia do obniżenia kwoty. Zawsze trzeba wnieść opłatę w wysokości minimum 20% należnej kwoty.
Jeżeli kwota obniżenia przewyższa wysokość 80% wpłaty na Fundusz, do której obowiązany jest nabywca w danym miesiącu, to różnicę zalicza się na obniżenie wpłaty z tego tytułu w kolejnych miesiącach. Przysługująca, a niewykorzystana kwota obniżenia może być uwzględniana we wpłatach na PFRON przez okres nie dłuższy niż 12 miesięcy, licząc od dnia uzyskania informacji o kwocie obniżenia. Natomiast, jeżeli kwota obniżenia przewyższa wartość zrealizowanej produkcji lub usługi, wówczas obniżenie wpłaty przysługuje tylko do wysokości kwoty określonej na fakturze.
Stanowi o tym art. 22 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. nr 127, poz. 721).
Kwota obniżenia wyliczana jest według wzoru:
Ko = [(Sw : Ln) × (Zrz - Zws)] × [Pw : Po]
gdzie poszczególne symbole oznaczają:
Ko - kwota obniżenia,
Sw - suma wynagrodzeń pracowników ze znacznym bądź umiarkowanym stopniem nie- pełnosprawności - pomniejszonych o należne od nich składki na ubezpieczenia społeczne,
Ln - liczba pracowników niepełnosprawnych ogółem w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy,
Zrz - rzeczywiste zatrudnienie wszystkich niepełnosprawnych pracowników,
Zws - zatrudnienie niepełnosprawnych zapewniające osiągnięcie 6% wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych,
Pw - przychód ze sprzedaży własnych usług, z wyłączeniem handlu, lub produkcji sprzedającego, zrealizowanych w danym miesiącu na rzecz pracodawcy zobowiązanego do wpłat, który uzyska informację,
Po - przychód ogółem uzyskany w tym miesiącu ze sprzedaży własnej produkcji lub usług, z wyłączeniem handlu.
Ponadto możliwe jest obniżenie obowiązkowego co najmniej 6% wskaźnika zatrudniania pracowników niepełnosprawnych, który zwalnia z obowiązku wnoszenia comiesięcznych wpłat na PFRON. Można to uczynić poprzez zatrudnienie w przedsiębiorstwie pracowników niepełnosprawnych ze schorzeniami szczególnie utrudniającymi wykonywanie pracy.
Rodzaje tych schorzeń zawiera rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 września 1998 r. w sprawie rodzajów schorzeń uzasadniających obniżenie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych oraz sposobu jego obniżania (Dz. U. nr 124, poz. 820 ze zm.).
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Rozliczanie wynagrodzeń:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|