Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 15 (297) z dnia 1.08.2011
Zwolnienie z opłacania składek na Fundusz Pracy i FGŚP w razie kolejnej umowy zawartej z osobą bezrobotną
Pracodawca zatrudnił na podstawie umowy o pracę na czas określony osobę zarejestrowaną w urzędzie pracy jako bezrobotna. Z tego tytułu korzystał ze zwolnienia z opłacania za nią składek na Fundusz Pracy i FGŚP. Po rozwiązaniu się tej umowy zawarł z nią kolejną również na czas określony. Ponieważ w trakcie pierwszej umowy nie wykorzystał pełnego okresu zwolnienia z opłacania składek na ww. Fundusze, po zawarciu drugiej umowy jeszcze przez pół roku nie opłacał tych składek. Obecnie po przeczytaniu artykułu w UiPP nr 9/2011 ma wątpliwości czy postępował słusznie?
Pracodawca po zawarciu z pracownikiem kolejnej umowy o pracę nie miał prawa do zwolnienia z opłacania składek na Fundusz Pracy i FGŚP.
Zgodnie z art. 104b ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. nr 69, poz. 415 z późn. zm.) pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne nie opłacają składek na Fundusz Pracy przez okres 12 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę, za osoby zatrudnione, które ukończyły 50 rok życia i w okresie 30 dni przed zatrudnieniem pozostawały w ewidencji bezrobotnych powiatowego urzędu pracy. Analogicznie pracodawcy są zwolnieni z opłacania składek FGŚP za ww. osoby na - art. 9b ust. 1 ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. nr 158, poz. 1121 z późn. zm.).
Na podstawie powołanych przepisów pracodawca jest zwolniony z opłacania składek na Fundusz Pracy i FGŚP, jeżeli:
- w dniu nawiązania stosunku pracy zatrudniana osoba miała ukończone 50 lat (50 urodziny przypadają najpóźniej w dniu nawiązania stosunku pracy),
- zatrudniana osoba pozostawała w ewidencji bezrobotnych powiatowego urzędu pracy przez okres co najmniej 30 dni - jak wyjaśnił ZUS w poradniku pt. "Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, ustalania podstawy wymiaru oraz rozliczania i opłacania składek na te ubezpieczenia oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych" - liczonych wstecz od dnia poprzedzającego dzień nawiązania stosunku pracy.
Ważne: Pracodawca zawierając umowę o pracę z osobą mającą ukończone 50 lat, która przed podjęciem tego zatrudnienia była zarejestrowana w urzędzie pracy przez co najmniej 30 dni, jest zwolniony z opłacania za nią składek na Fundusz Pracy i FGŚP przez okres 12 miesięcy licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została zawarta umowa o pracę. |
W razie gdy z taką osobą została zawarta umowa na kilka miesięcy, a następnie kolejna umowa o pracę, to pracodawca nie może kontynuować zwolnienia z opłacania składek na Fundusz Pracy i FGŚP, mimo że nie upłynął jeszcze okres 12 miesięcy, bowiem pracownik nie spełnia warunku pozostawania w ewidencji bezrobotnych w okresie co najmniej 30 dni przed podjęciem tego (kolejnego) zatrudnienia. Takie stanowisko przedstawiliśmy w UiPP nr 9/2011, str. 7-9. W tej sprawie nasze Wydawnictwo wystąpiło też do Rzecznika Prasowego Centrali ZUS. Poniżej przytaczamy to wyjaśnienie.
"W odpowiedzi na maila z dnia 7.07.2011 r. w sprawie możliwości kontynuowania przez uprawnionego pracodawcę 12-miesięcznego okresu zwolnienia z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za pracownika, z którym zawarta została kolejna umowa o pracę, pragnę wyjaśnić:
W myśl art. 104b ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy obowiązującego od 1 lipca 2009 r., pracodawcy zwolnieni zostali z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy przez okres 12 miesięcy za pracowników którzy 50. rok życia i w okresie 30 dni przed zatrudnieniem pozostawały w ewidencji bezrobotnych powiatowego urzędu pracy. Zwolnienie z opłacania składek biegnie począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę.
Analogiczne uregulowania zawiera art. 9b ust. 1 ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy w zakresie dotyczącym składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
W świetle powołanych przepisów, zawarcie kolejnej umowy o pracę z pracownikiem, o którym mowa w art. 104b ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz art. 9b ust. 1 ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy - wobec którego w okresie trwania pierwszej umowy o pracę (zawartej na czas określony) pracodawca korzystał ze zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP - nie uprawnia pracodawcy do korzystania ze zwolnienia z obowiązku opłacania tych składek w okresie trwania kolejnej umowy. Dzieje się tak nawet wówczas gdy pierwsza umowa zawarta była na okres krótszy niż 12 miesięcy. Jedną z przesłanek do stosowania przedmiotowego zwolnienia, jest bowiem okoliczność pozostawania pracownika przed jego zatrudnieniem w ewidencji osób bezrobotnych przez 30 dni."
Z pytania wynika, że po zawarciu z pracownikiem kolejnej umowy o pracę Czytelnik jeszcze przez kilka miesięcy nie opłacał za niego składek na Fundusz Pracy i FGŚP. W konsekwencji powyższego obecnie powinien sporządzić korektę deklaracji rozliczeniowych za miesiące, w których nie uwzględnił składek na ww. Fundusze za tego pracownika i dopłacić zaległe składki wraz z odsetkami za zwłokę. Przy ustalaniu odsetek za zwłokę można skorzystać z kalkulatora odsetkowego znajdującego się na naszej stronie internetowej www.gofin.pl.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Rozliczanie wynagrodzeń:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|