Gazeta Podatkowa nr 58 (1203) z dnia 20.07.2015
Oskładkowanie prezentu ślubnego dla pracownika
Pracownik naszej firmy w przyszłym miesiącu będzie brał ślub. Z tej okazji, w ramach prezentu ślubnego, firma chce mu przekazać określoną kwotę pieniężną.
1) Czy kwotę takiej wypłaty trzeba będzie wliczyć pracownikowi do podstawy wymiaru składek ZUS?
TAK. Wypłacone przez pracodawcę świadczenie pieniężne dla pracownika z okazji zawarcia związku małżeńskiego stanowi dla niego przychód ze stosunku pracy. Przychód ten powstanie w miesiącu, w którym pracownik otrzyma taką wypłatę. Pracodawca powinien mu go wliczyć do podstawy wymiaru składek ZUS.
Dla osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę podstawę wymiaru składek ubezpieczeniowych (społecznych i zdrowotnej) stanowi przychód w rozumieniu przepisów o pdof, osiągany u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Za taki przychód uważa się m.in. wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne dokonane przez pracodawcę, niezależnie od źródła ich finansowania. Świadczenia pieniężne wypłacone pracownikowi w ramach prezentu ślubnego nie zostały zwolnione z oskładkowania.
2) Czy gdyby zamiast świadczenia pieniężnego pracodawca przekazał pracownikowi prezent w formie rzeczowej, to jego wartość również musiałby ozusować?
TAK. Za przychód ze stosunku pracy (podlegający składkom ZUS) uważa się nie tylko świadczenia pieniężne, ale również wartość pieniężną świadczeń w naturze (bądź ich ekwiwalenty) otrzymane z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Także w tym przypadku nie jest istotne źródło finansowania tych świadczeń.
Oprócz tego do przychodu pracownika podlegającego oskładkowaniu zalicza się także świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika oraz wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Jeżeli zakład pracy przekaże pracownikowi prezent w formie rzeczowej, to wówczas będzie musiał ustalić jego wartość pieniężną. Ustala się ją w wysokości ekwiwalentu pieniężnego określonego w przepisach o wynagradzaniu, a w razie ich braku - jeżeli przedmiotem świadczeń są rzeczy lub usługi zakupione przez pracodawcę - według cen ich zakupu. Tak wynika z § 3 pkt 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. z 1998 r. nr 161, poz. 1106 ze zm.).
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Składki ZUS:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|