Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 13 (391) z dnia 1.07.2015
Termin i forma płatności składek ZUS
1) ZUS z uwagi na zaległości z tytułu składek dokonał zajęcia rachunku bankowego płatnika składek. Czy w związku z tym może on opłacać składki w formie gotówkowej? Jaką datę uważa się w takim przypadku za termin dokonania wpłaty?
Płatnik składek, co do zasady, zobowiązany jest do opłacania należności z tytułu składek w formie bezgotówkowej w drodze obciążenia rachunku bankowego płatnika składek lub obciążenia rachunku płatniczego płatnika w instytucji płatniczej w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych (Dz. U. z 2014 r. poz. 873 ze zm.). Powyższe nie ma zastosowania do płatników składek będących osobami fizycznymi, jeżeli nie prowadzą oni pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych (art. 47 ust. 4b i 4c ustawy o sus).
Płatnik składek będąc mikroprzedsiębiorcą w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2015 r. poz. 584 ze zm.) może opłacać należności z tytułu składek również w formie przekazu pocztowego lub w formie przekazu pieniężnego za pośrednictwem instytucji płatniczej lub biura usług płatniczych (art. 47 ust. 4e ustawy o sus).
Za mikroprzedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
- zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
- osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.
Jeśli więc, w sytuacji opisanej w pytaniu, płatnikiem składek jest mikroprzedsiębiorca, to ma prawo opłacać składki ZUS również w formie gotówkowej. Przy czym musi pamiętać, iż za termin dokonania zapłaty składek przy zapłacie gotówką, uważa się dzień wpłacenia należności z tytułu składek na rachunek bankowy ZUS w banku, placówce pocztowej lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, biurze usług płatniczych lub instytucji płatniczej. Tak stanowi art. 60 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.). Z brzmienia tego przepisu wynika, że w przypadku płatników uprawnionych do opłacania składek w formie gotówkowej, o tym czy został zachowany termin płatności decyduje np. data stempla banku czy palcówki pocztowej widniejąca na dowodzie wpłaty (por. wyrok SA w Łodzi z dnia 11 czerwca 2013 r., sygn. akt III AUa 1450/12 oraz wyrok WSA w Poznaniu z dnia 4 sierpnia 2010 r., sygn. akt III SA/Po 118/10).
2) Z jakiego przepisu wynika, że termin płatności składek przypadający w sobotę przesuwa się na pierwszy dzień roboczy następujący po tym dniu?
Do należności z tytułu składek stosuje się odpowiednio m.in. art. 12 ustawy Ordynacja podatkowa. Zgodnie z § 5 ww. przepisu, jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy (tj. niedzielę bądź święto wymienione w ustawie z dnia 18 stycznia 1951 r. - Dz. U. z 2015 r. poz. 90), to wówczas za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy, chyba że ustawy podatkowe stanowią inaczej.
Wobec powyższego, w okolicznościach wskazanych w pytaniu, gdy ostatni dzień terminu opłacania składek przypada w sobotę, za ostatni dzień ich wpłaty uważa się poniedziałek (pierwszy dzień roboczy).
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Składki ZUS:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|