Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 9 (387) z dnia 1.05.2015
Obowiązkowe składki na FP i FGŚP w okresie łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą w obniżonym wymiarze
Pracownica w okresie od 2 lutego do 18 marca 2015 r. łączyła urlop rodzicielski z pracą w obniżonym wymiarze. Od 19 marca br. wróciła do pracy na cały etat. Od kiedy pracodawca jest zwolniony z opłacania za nią składek na FP i FGŚP?
Od 1 kwietnia 2015 r. do 31 marca 2018 r.
Pracodawca nie opłaca składek na Fundusz Pracy za pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego w okresie 36 miesięcy począwszy od pierwszego miesiąca po powrocie z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego. Powyższe wynika z art. 104a ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2015 r. poz. 149 ze zm.). Za tych pracowników w wyżej wskazanym okresie pracodawca nie opłaca także składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) - art. 9a ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. z 2014 r. poz. 272 z późn. zm.). Okres 36 miesięcy zwolnienia z opłacania składek na ww. Fundusze należy liczyć od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zakończenie urlopu.
Pracownik może łączyć korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy; w takim przypadku dodatkowego urlopu macierzyńskiego odpowiednio urlopu rodzicielskiego udziela się na pozostałą część wymiaru czasu pracy (art. 1821 § 5 i art. 1821a § 6 K.p.). Jednakże w tym okresie zwolnienie z opłacania składek na Fundusz Pracy i FGŚP nie przysługuje. Jak bowiem wyjaśnił ZUS w dniu 14 maja 2014 r. w odpowiedzi na zapytanie naszej redakcji, w sytuacji łączenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego z pracą w obniżonym wymiarze, obowiązek opłacania składek na FP i FGŚP za danego pracownika zostanie wyłączony dopiero po powrocie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego. Tym samym od przychodów podlegających oskładkowaniu uzyskiwanych w okresie wykonywania pracy w obniżonym wymiarze obowiązkowe są składki na Fundusz Pracy i FGŚP.
Przykład |
Pracownica od 10 października 2014 r. do 26 lutego 2015 r. przebywała na urlopie macierzyńskim, następnie od 27 lutego do 9 kwietnia 2015 r. na dodatkowym urlopie macierzyńskim, a od 10 kwietnia do 8 października 2015 r. na urlopie rodzicielskim. Pracownica w okresach od 1 marca do 31 maja 2015 r. łączy korzystanie z urlopów związanych z rodzicielstwem z pracą w obniżonym wymiarze (na 1/2 etatu) i uzyskuje wynagrodzenie w wysokości 2.200 zł miesięcznie. Od tych wypłat pracodawca opłaca składki na Fundusz Pracy i FGŚP.
Pracodawca będzie zwolniony z opłacania składek na ww. Fundusze za tę pracownicę w okresie od 1 listopada 2015 r. (tj. od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pracownica zakończy urlop rodzicielski) do 31 października 2018 r.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Składki ZUS:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|