Gazeta Podatkowa nr 63 (1104) z dnia 7.08.2014
Korekta niesłusznie naliczonych składek na FP i FGŚP
Pracownica w kwietniu br. skończyła 55 lat. O tym, że począwszy od maja br. nie powinnam już naliczać za nią składek na Fundusz Pracy i FGŚP zorientowałam się dopiero w lipcu br. Składki na te Fundusze niesłusznie naliczyłam za pracownicę w dokumentach sporządzonych za maj i czerwiec br. Czy powinnam je skorygować? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 851809)
TAK. Uczestniczka forum powinna skorygować dokumenty rozliczeniowe (deklaracje ZUS DRA) sporządzone za miesiące, w których niesłusznie naliczyła za pracownicę składki na FP i FGŚP.
Nie opłaca się bowiem składek na te Fundusze za osoby ubezpieczone (m.in. za pracowników), które osiągnęły odpowiedni wiek, tj. co najmniej: 55 lat w przypadku kobiet oraz 60 lat w przypadku mężczyzn. Jeżeli osiągnięcie przez pracownika odpowiedniego wieku następuje w trakcie miesiąca kalendarzowego lub ostatniego dnia danego miesiąca, to zwolnienie z obowiązku opłacania za niego składek na FP i FGŚP przysługuje pracodawcy dopiero od miesiąca następnego. Przykładowo, jeśli pracownica ukończyła 55 lat 18 kwietnia 2014 r., to zwolnienie z opłacania za nią składek na FP i FGŚP przysługiwało pracodawcy od 1 maja 2014 r. Tylko w przypadku, gdy pracownik ukończy stosowny wiek pierwszego dnia miesiąca, pracodawca nie opłaca tych składek już od tego miesiąca.
Warto wskazać, iż omawiane zwolnienie z opłacania składek na FP i FGŚP jest zasadą wynikającą z przepisów ustaw: o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, a nie preferencją, z której pracodawca według własnego uznania może skorzystać lub nie.
Obecnie uczestniczka forum powinna więc sporządzić korektę deklaracji rozliczeniowych ZUS DRA za miesiące, w których niesłusznie naliczyła za pracownika składki na FP i FGŚP.
Jeśli nie ma ona (jako płatnik składek) żadnych zaległości, może zwrócić się do ZUS o zwrot niesłusznie opłaconych składek na FP i FGŚP. Może też pozostawić nadpłatę na pokrycie bieżących lub przyszłych zobowiązań na te Fundusze. Nienależnie opłacone składki m.in. na FP i FGŚP podlegają bowiem zaliczeniu przez ZUS z urzędu na poczet zaległych lub bieżących składek, a w razie ich braku - na poczet przyszłych składek, chyba że płatnik składek złoży wniosek o ich zwrot. Tak wynika z art. 24 ust. 6a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1442 ze zm.).
Jeśli uczestniczka forum nie złoży takiego wniosku, istniejącą na koncie FP i FGŚP nadwyżkę ZUS zaliczy na pokrycie składek na FP i FGŚP należnych za bieżący miesiąc. Wtedy bieżące składki na te Fundusze zapłaci ona w wysokości pomniejszonej o kwotę nadpłaty.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Składki ZUS:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|