Gazeta Podatkowa nr 27 (1068) z dnia 3.04.2014
Czy oskładkować pierwszą wypłatę nagrody jubileuszowej?
W naszej firmie do stażu jubileuszowego zalicza się okresy zatrudnienia w innych zakładach. Zgodnie z obowiązującymi u nas przepisami zakładowymi, prawo do nagrody jubileuszowej przysługuje pracownikom co 5 lat. Jednemu z nich wypłacimy gratyfikację za 15-letni staż pracy i będzie to jego pierwsza tego rodzaju wypłata w naszym zakładzie. Czy będzie ona korzystać z wyłączenia ze składek ZUS?
TAK. W omawianym przypadku kwota wypłaconej pracownikowi nagrody jubileuszowej za długoletnią pracę (tu: 15-letni staż pracy) nie będzie podlegała oskładkowaniu. Dla zwolnienia jej ze składek bez znaczenia jest fakt, iż gratyfikacja ta zostanie pracownikowi wypłacona w tej firmie pierwszy raz, za okres 15 lat pracy.
Do podstawy wymiaru składek ubezpieczeniowych nie wlicza się nagród jubileuszowych, które według zasad określających warunki ich przyznawania przysługują pracownikowi nie częściej niż co 5 lat. Wynika to z § 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. z 1998 r. nr 161, poz. 1106 ze zm.).
Na podstawie tego przepisu wyłączeniu ze składek ZUS podlega nagroda pieniężna związana z jubileuszem pracy pracownika i wypłacana mu z częstotliwością nie większą niż co 5 lat. Bez znaczenia pozostaje, za jaki okres pracy gratyfikacja ta przysługuje oraz który raz w danej firmie jest wypłacana.
Dodatkowo wyjaśniam, że pracownik może nabyć prawo do nagrody jubileuszowej po okresie krótszym niż 5 lat i też będzie ona zwolniona ze składek ZUS. Będzie tak wtedy, gdy w czasie pięcioletniego okresu oczekiwania na następną nagrodę udokumentuje on zatrudnienie, które wcześniej nie było brane pod uwagę przy ustalaniu przez pracodawcę prawa do takiej nagrody.
"(…) nagrody jubileuszowe nie są świadczeniami obligatoryjnymi uregulowanymi w powszechnie obowiązujących przepisach prawa, a w konsekwencji zasady ich przyznawania oraz wypłacania wynikają z obowiązującego u przedsiębiorcy Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy lub innych przepisów płacowych. Oznacza to, iż zwolnienia z podstawy wymiaru składek zawarte we wskazanym (…) rozporządzeniu (składkowym - przyp. red.) mają charakter przywileju i powinny być interpretowane bez dokonywania wykładni rozszerzającej". Interpretacja indywidualna Oddziału ZUS w Lublinie z dnia 30 grudnia 2013 r., znak: WPI/20000/451/1664/2013 |
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Składki ZUS:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|