Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 12 (342) z dnia 10.06.2013
Składki ZUS za zleceniobiorcę po zawarciu z nim umowy o pracę
Spółka z o.o. zatrudniała do końca maja br. zleceniobiorcę, który został zgłoszony do ubezpieczeń społecznych (w tym do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego) i zdrowotnego. W umowie odpłatność określono kwotowo. Od 1 czerwca br. osoba ta została zatrudniona przez spółkę na podstawie umowy o pracę. W dniu 3 czerwca 2013 r. otrzymała ona wynagrodzenie z umowy zlecenia, a wynagrodzenie z umowy o pracę otrzyma 10 lipca br. Czy wypłacone w czerwcu br. wynagrodzenie z umowy zlecenia powinno być wykazane w raporcie ZUS RCA z pracowniczym kodem tytułu ubezpieczenia?
Nie. Osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, ubezpieczeniu wypadkowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu, a tylko ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Zleceniobiorca jest zgłaszany do ubezpieczeń na druku ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 04 11 X X. Zgłoszenie do ubezpieczeń powinno zostać złożone w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń.
Zleceniodawca za każdy miesiąc jest zobowiązany składać za zleceniobiorcę raport ZUS RCA, w którym rozlicza składki od uzyskanego w danym miesiącu przychodu podlegającego oskładkowaniu, a jeżeli zleceniobiorca nie otrzymał takiego przychodu, to za ten miesiąc zleceniodawca powinien w raporcie ZUS RCA wykazać go z "zerowymi" podstawami wymiaru składek i z "zerowymi" składkami.
Po zakończeniu wykonywania umowy zlecenia należy wyrejestrować zleceniobiorcę z ubezpieczeń na druku ZUS ZWUA.
Po zawarciu umowy o pracę pracodawca na druku ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczeń 01 10 X X zgłasza pracownika do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego (tutaj od 1 czerwca 2013 r.).
W zakresie ubezpieczeń społecznych (a także ubezpieczenia zdrowotnego) obowiązuje szersza definicja pracownika niż definicja zawarta w Kodeksie pracy. Za pracownika w rozumieniu przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych uważa się również osobę, która z własnym pracodawcą zawarła umowę agencyjną, umowę zlecenia lub inną umowę o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia albo umowę o dzieło. Powyższe dotyczy też ww. umów wykonywanych na rzecz własnego pracodawcy.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu z takim przypadkiem nie mamy do czynienia, gdyż ta sama osoba nie wykonywała w tym samym okresie zarówno umowy o pracę i umowy zlecenia, tylko najpierw była wykonywana umowa zlecenia, a dopiero po jej zakończeniu została zawarta umowa o pracę.
Rozliczając składki za czerwiec 2013 r. pracodawca powinien wykazać tę osobę w dwóch blokach imiennego raportu ZUS RCA. Wynagrodzenie z umowy zlecenia wypłacone w czerwcu, tj. po zakończeniu wykonywania umowy zlecenia powinno zostać rozliczone z kodem tytułu ubezpieczenia 30 00 X X. Natomiast wynagrodzenie z umowy o pracę powinno być rozliczone w raporcie ZUS RCA z kodem pracowniczym, tj. 01 10 X X. Z uwagi na to, że w czerwcu br. pracownik nie otrzyma z umowy o pracę żadnego przychodu, w raporcie ZUS RCA należy wykazać "zerowe" podstawy wymiaru i "zerowe" składki.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Składki ZUS:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|