Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 5 (796) z dnia 10.02.2013
Prawo pracownika do renty nie wpływa na ulgę w opłacie za niego składek
Od początku lutego br. pracę na etacie w mojej firmie podjęła osoba, która ma ukończone 61 lat i posiada ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Z tytułu tego zatrudnienia zgłosiłem ją do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Z uwagi na wiek tego pracownika nie muszę opłacać za niego składek na FP i FGŚP. Czy z ulgi tej mogę korzystać również w sytuacji, gdy pracownik ma ustalone prawo do renty?
Tak. Fakt posiadania przez pracownika prawa do świadczenia rentowego nie pozbawia pracodawcy możliwości skorzystania z przysługującej mu ulgi w opłacie za niego składek na Fundusz Pracy (FP) i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP).
Obowiązek opłacania składki na FP wynika z ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.). Składki na ten Fundusz opłaca się za wszystkie osoby podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym wymienione w art. 104 ust. 1 tej ustawy, które nie osiągnęły wieku wynoszącego co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn. Stanowi o tym art. 104b ust. 2 omawianej ustawy. W kręgu osób, za które istnieje obowiązek opłacania wskazanej składki, ustawodawca wymienił m.in. osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Oznacza to, że za pracowników, którzy osiągnęli odpowiednio wiek 55 lat kobieta i 60 lat mężczyzna - pracodawca nie opłaca składek na FP.
Powyższe dotyczy również składki na FGŚP za pracowników, co wynika z art. 9b ust. 2 ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. nr 158, poz. 1121 ze zm.).
Każdy z wymienionych wcześniej przepisów pozwala pracodawcy skorzystać z preferencji w opłacie składek na FP i FGŚP po spełnieniu warunku, którym jest wyłącznie osiągnięcie przez pracownika stosownego wieku, tj. 55 lat kobieta i 60 lat mężczyzna. Oznacza to, że posiadanie przez zatrudnionego 61-letniego pracownika prawa do renty (tu: z tytułu niezdolności do pracy) nie pozbawia pracodawcy prawa do skorzystania z przysługującej mu za niego ulgi w opłacie składek na wskazane Fundusze.
Zwracamy w tym miejscu uwagę, że jeżeli osiągnięcie wskazanego wieku następuje w trakcie miesiąca kalendarzowego, to zwolnienie z obowiązku opłacania składek na wymienione Fundusze przysługuje pracodawcy dopiero od miesiąca następnego. Tylko w przypadku, gdy ubezpieczony ukończy wiek 55 lat lub odpowiednio 60 lat pierwszego dnia miesiąca, wówczas zwolnienie z opłacania tych składek przysługuje już od tego miesiąca.
WAŻNE!
- z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP na podstawie art. 104b ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy i art. 9b ust. 2 ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy - pracodawca korzysta przez nieograniczony czas,
- płatnik zwolniony z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP informację o tym fakcie przekazuje do ZUS w składanej deklaracji rozliczeniowej (formularz ZUS DRA), poprzez nieuwzględnienie w niej składek na te Fundusze za osoby, za które przysługuje mu omawiana preferencja.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Składki ZUS:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|