Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 13 (319) z dnia 1.07.2012
Opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne stypendysty sportowego
Stypendysta sportowy w wieku 25 lat niebędący uczniem lub studentem pobiera stypendia sportowe wypłacane przez urząd miasta i klub sportowy. Każdy z płatników zgłosił go do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Czy z obydwu tytułów powinny być opłacane składki na ww. ubezpieczenia?
Składki na ubezpieczenia społeczne powinny być opłacane z jednego tytułu, natomiast składka na ubezpieczenie zdrowotne z obydwu.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 7 ustawy o sus stypendyści sportowi obowiązkowo podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, a także ubezpieczeniu wypadkowemu. Jednocześnie przepis art. 8 ust. 12 ustawy o sus stanowi, że za stypendystę sportowego uważa się osobę pobierającą stypendium sportowe, z wyjątkiem osób uczących się lub studiujących, jeśli nie podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z innego tytułu.
Pobieranie dwóch stypendiów sportowych, wypłacanych przez różne podmioty, należy traktować w zakresie ubezpieczeń społecznych jako dwa odrębne tytuły do tych ubezpieczeń.
W związku z powyższym stypendysta sportowy, o ile nie uczy się i nie studiuje, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu pobierania pierwszego stypendium sportowego. W razie gdy uzyskuje prawo do drugiego stypendium, nie będzie objęty tymi ubezpieczeniami, bowiem obowiązkowo podlega im z tytułu pobierania pierwszego stypendium.
Inaczej jest w przypadku opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Stosownie do art. 66 ust. 1 pkt 23 ustawy zdrowotnej, osoba pobierająca stypendium sportowe po ukończeniu 15 roku życia obowiązkowo podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeżeli nie podlega temu ubezpieczeniu z innego tytułu. Przy ustalaniu obowiązku opłacania tej składki należy mieć na uwadze przepis art. 82 ust. 2 ustawy zdrowotnej, zgodnie z którym w przypadku, gdy w ramach jednego z tytułów do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego wymienionych w art. 66 ust. 1 tej ustawy ubezpieczony uzyskuje więcej niż jeden przychód, składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana od każdego z uzyskanych przychodów odrębnie. Z powołanych regulacji wynika więc, że składka zdrowotna jest obowiązkowa od każdego stypendium (o ile oczywiście stypendysta ma ukończone 15 lat).
W konsekwencji drugi z płatników, który za stypendystę nalicza i opłaca składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne powinien wyrejestrować stypendystę z ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZWUA z datą, z którą został zgłoszony do ww. ubezpieczeń i z tym samym dniem zgłosić go do ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZZA.
Następnie powinien skorygować raporty za poszczególne miesiące, wykazując w nich tylko składkę zdrowotną. Raporty korygujące dołączy do korygujących deklaracji rozliczeniowych (w których uwzględnia pełne rozliczenie składek i wypłaconych świadczeń biorąc pod uwagę zmiany wynikające z korygujących raportów). Po skorygowaniu dokumentów rozliczeniowych płatnik powinien rozliczyć się z ubezpieczonym zwracając mu nienależnie potrącone ze stypendium składki na ubezpieczenia społeczne.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Składki ZUS:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|