Gazeta Podatkowa nr 6 (1256) z dnia 21.01.2016
Wysokość składki wypadkowej przy przejęciu zakładu pracy
W styczniu br. część zakładu pracy została przejęta przez nowo powstały podmiot w trybie art. 231 Kodeksu pracy. Jednocześnie nowy pracodawca przejął część pracowników przejmowanego podmiotu. Czy w tej sytuacji zakład przejmujący powinien opłacać składkę wypadkową w wysokości stopy procentowej ustalonej przez zakład przejmowany?
NIE. W sytuacji przedstawionej w pytaniu podmiot przejmujący nie ma podstaw prawnych do opłacania składki na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości, jaka przysługiwała przejmowanemu płatnikowi. W związku z tym nowy podmiot powinien samodzielnie ustalić dla siebie stopę procentową składki wypadkowej na ogólnych zasadach określonych w ustawie o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2015 r. poz. 1242 ze zm.).
Stopa procentowa składki wypadkowej jest ustalana płatnikowi składek na okres roku składkowego. Okres ten trwa od 1 kwietnia danego roku do 31 marca następnego roku. Ustawa o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków nie zawiera przepisów szczególnych, które regulowałyby kwestię możliwości sukcesji uprawnienia do posługiwania się określoną wartością stopy procentowej składki wypadkowej, jaka obowiązywała innego płatnika. Takie stanowisko zajął też organ rentowy w wydanych przez siebie interpretacjach, tj. m.in. w interpretacji z dnia 26 maja 2015 r., znak: WPI/200000/43/589/2015 ZUS wyjaśnił, że: "(...) Dopuszczenie zasady sukcesji wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe oznaczałoby, że płatnik składek stosowałby stopę procentową składki, której wysokość nie byłaby w żaden sposób powiązana z sytuacją faktyczną danego płatnika i nie miałaby ona uzasadnienia w przepisach ustawy określających sposób jej ustalenia dla danego płatnika składek. (...)". Z kolei w interpretacji z dnia 30 listopada 2015 r., znak: DI/100000/43/1275/2015 ZUS wskazał, że: "(...) Płatnik spełniający określone ustawą warunki, jest zobowiązany do stosowania danej wysokości stopy procentowej składki. Zobowiązanie to wygasa wraz z ustaniem pełnienia funkcji płatnika albo z zakończeniem danego roku składkowego. Od nowego roku składkowego obowiązująca płatnika stopa procentowa składki jest ustalana na nowo. (...)".
Warto wskazać, że odmienny pogląd w kwestii sukcesji wysokości stopy procentowej składki wypadkowej wyraził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 25 maja 2010 r., sygn. akt I UK 8/10, w którym orzekł, że podmiot przejmujący może opłacać tę składkę w wysokości ustalonej dla jego poprzednika prawnego.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Składki ZUS:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|