Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 33 (896) z dnia 20.11.2015
Składki ZUS od otrzymanego ekwiwalentu
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi zasadniczo przychód uzyskiwany przez nich z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy (zob. art. 18 ust. 1 i art. 20 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Zatem ekwiwalenty stanowiące przychody pracowników ze stosunku pracy, co do zasady, stanowią podstawę wymiaru składek ZUS.
WAŻNE: Nie będą stanowiły podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne ekwiwalenty, o których mowa w § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. nr 161, poz. 1106 ze zm.).
Z rozporządzenia tego wynika, że ekwiwalenty pieniężne za pranie odzieży roboczej, za używanie odzieży i obuwia własnego zamiast roboczego, za użyte przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, będące własnością pracownika, za ubiór służbowy (umundurowanie), którego używanie należy do obowiązków pracownika, nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (§ 2 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 ww. rozporządzenia).
Na temat ekwiwalentów ZUS w interpretacji indywidualnej (wprawdzie dotyczącej zleceniobiorców, ale mającej także zastosowanie do pracowników) z dnia 15 grudnia 2014 r., znak: WPI/200000/43/1459/2014 wyjaśnił, że:
"(...) przepis § 2 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia pozwala na wyłączenie z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne zleceniobiorcy kwoty rzeczonego ekwiwalentu w sytuacji, gdy ekwiwalent jest wypłacony zleceniobiorcy w formie pieniężnej, narzędzia, materiały lub sprzęt stanowią własność zleceniobiorcy i są rzeczywiście wykorzystywane przy wykonywaniu pracy na rzecz zleceniodawcy, a także kwota wypłaconego ekwiwalentu odpowiada poniesionym przez zleceniobiorcę wydatkom (...). Należy zauważyć przy tym, iż wprawdzie pojęcie ekwiwalentu nie zostało zdefiniowane w obowiązujących przepisach, jednakże przyjmuje się w oparciu o definicję słownikową, że ekwiwalentem jest świadczenie stanowiące odpowiednik świadczenia drugiej stronie (rzecz zastępującą inną rzecz o równej wartości, odpowiednik, równoważnik). (...)" Analogicznie kwestię wyłączenia przedmiotowego świadczenia z podstawy wymiaru składek rozstrzygnął ZUS w interpretacji indywidualnej z dnia 21 listopada 2014 r., znak: WPI/200000/43/1336/2014.
Przedmiotowe ekwiwalenty nie będą również stanowiły podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne. Do ustalenia podstawy wymiaru tych składek stosuje się bowiem przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników (z zastrzeżeniami, m.in. że podstawę wymiaru tej składki pomniejsza się o składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe w części finansowanej przez pracownika).
Natomiast ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy będzie stanowił podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Składki ZUS:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|